Marţi, 2 Februarie 2010

Anul IX-17(1230)

Moartea doamnei Euforia

Constantin Tănase
tanase-buna.jpg

Anunţ cititorii, cu o adâncă undă de regret romantic în suflet, că, până mai ieri ubicua şi mult sănătoasa doamnă Euforia, s-a stins din viaţă. S-a stins pe la sfârşitul lunii ianuarie, ca un amurg de soare - ei da, aiurea, ca un amurg de soare! - a murit în mod tradiţional, simplu, aşa cum se moare când se moare, la moldoveni.

A existat, e adevărat, şi un element nou în procedura care însoţeşte procesul de trecere în eternitate: la capul doamnei Euforia nu au stat rudele, cu o lumânare în mână, ci însuşi Dumnezeu, ţinând în mâna, în loc de lumânare, un termometru care indică 30 grade frig, şi doamna Alianţă Deguvernământov, cu un pachet de facturi în mână. Da, aţi ghicit, e vorba de facturile pentru căldură. Doamna Euforia şi-a dat liniştit duhul, dna Alianţa Deguvernământov i-a închis ochii, punând pe fiecare dintre ei câte o factură. Tristul eveniment s-a produs fără presă, aceasta, presa adică, fiind ocupată cu reflectarea harnică, obiectivă şi imparţială a succeselor noii guvernări. Nu s-a dat nici un comunicat de presă pe această temă tristă, nici un reportaj despre aceea unde au fost îngropate rămăşiţele pământeşti ale dispărutei.

Unii spun că nu s-a dat, fiindcă doamna Euforia nici nu era un produs pământesc, ci unul eolian, un fel de Fata Morgana a imaginaţiei noastre flămânde de pâine şi dreptate. Mai ştii, poate fi şi aşa. Oricum, pe mine moartea ei m-a întristat mult.

 

Materialul a fost citit de 2051 ori
Din aceeaşi rubrică:

Printează