Simona Halep s-a calificat la Wimbledon

Simona Halep, 25 de ani, numărul doi mondial, a trecut după o oră și 15 minute de Marina Erakovic, jucătoare venită din calificări, care are 29 de ani și este pe locul 129 WTA.

Halep a început mai slab meciul și a fost condusă cu 2-1 în primul set, dar apoi a controlat autoritar partida.
Cele două jucătoare se înfruntaseră până acum o singură dată, în 2015, la US Open, în primul tur, Erakovic abandonând la scorul de 6-2, 3-0 pentru Halep.

Pentru calificarea în turul 2, românca a obținut 57.000 de lire sterline și 70 de puncte WTA.

Halep, finalistă anul acesta la Roland Garros, a jucat o semifinală la Wimbledon, în 2015, anul primei ei finale de la Paris, iar anul trecut s-a oprit în sferturile de finală.

Halep o va întâlni în turul al doilea pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (21 de ani, 97 WTA), care a trecut luni în două seturi de britanica Laura Robson, 6-4, 6-2.

Tot luni, în primul tur la Wimbledon vor avea loc meciurile Marius Copil — Peter Gojowczyk, Ana Bogdan — Ying-Ying Duan și Irina Begu — Naomi Broady.