Astăzi 28 Mai 2017, Duminică - Ultima actualizare la 17 Iulie 2017
Abonamente

Opinii & Editoriale 15 Aprilie 2017, ora 08:55    Din editia print

Marime Font

Somn ușor în noaptea de Paști!

 „Hai să mâncăm și să bem binișor până dimineață și pe urmă ne-om duce să sfințim pasca.”
„Hristos a fost un om înțelept, dar el nu putea să învie. Astea-s povești la fel de gogonate ca și cea despre nașterea lui din fecioară.”
„Mie nu-mi place să mă duc și să stau toată slujba la biserică. Eu mă duc numai să sfințesc pasca și vin acasă, dar în biserică nu intru, pentru că mă enervează popii.”
„Dumnezeu e o teorie pentru proști.”
„Stai să-mi vopsesc buzele, că mă duc la sfințit pasca.”
„Astăzi e Paștele, dar nu Învierea lui Hristos. Eu n-am nimic cu Hristos și nici nu vreau să aud de el. În el cred numai popii lacomi și babele proaste. Fă femeie, dă-mi mai repede pasca ceea, că popa o să se ducă acasă.”
„Biserica fură bani de la oameni și nu plătește impozite. De aia preoții îs așa de grași.”
„Hai să sfințim pasca la catedrală ca să-l vedem pe Dodon.”
„E absurd să te spovedești unui preot, care îți este străin. Mai bine te spovedești unui prieten, care, crezi tu, îți este mai apropiat.”
„La biserica asta nu-i bine de dus, fiindcă popa are Jeep, dar noi n-avem nici bicicletă.”
„Eu nu mă împărtășesc niciodată, ca să nu mă molipsesc de vreo boală de la lingurița aceea.”
„Hai că merg și eu la sfințit pasca, poate agățăm vreo gagică.”

a


 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

O chepcă nouă

Dacă gândiți așa, stați frumușel acasă în noaptea de Paști. Nu are niciun sens să vă duceți la biserică pentru a sfinți pasca, dacă nu credeți în sfințenia ei. De ochii lumii ați putea face și altceva, de exemplu să vă cumpărați o chepcă nouă și să vă făliți cu ea prin oraș.

Și a doua zi să mâncați și să beți, fiindcă e sărbătoare și trebuie să răsune muzica. Iar când ciocniți ouăle, mai bine să nu ziceți „Hristos a înviat”, cu atât mai puțin „Adevărat a înviat”, dacă nu credeți în el și cu alte ocazii chiar vă distrați de numele lui. Fiți corecți cu voi înșivă, dacă vă respectați și vreți să vă bucurați inclusiv de stima apropiaților voștri.



Eu am avut un prieten ateu pur sânge. El toată viața a făcut bancuri pe seama creștinilor și de Paști se ducea la sfințit pasca numai la insistența nevestei sale. Întorcându-se acasă, el se distra copios pe seama popii și a cântecelor bisericești. Era un om destul de avut, practic nu ducea lipsă de nimic. Dar când viața i s-a părut cea mai frumoasă, s-a îmbolnăvit de cancer. A cheltuit o sumedenie de bani pe la medici din toate țările, dar nu a reușit să se trateze. Păcat. Și a murit în chinuri groaznice acasă la el. Înainte de a nu mai fi, prietenul meu i-a spus soției sale: „Dumnezeu a fost toată viața lângă mine, dar eu mi-am bătut joc de el. Acum îi simt pedeapsa.”

Îmbată-te și dormi

Nu vreau să zic că toți necredincioșii vor păți așa, Doamne păzește. Și nici că biserica are de suferit ca urmare a atitudinii acestora față de ziua Învierii. În realitate, de suferit au numai omănașii ăștia. Pentru că chiar de vor trăi o sută de ani și vor muri de bătrânețe, sufletul le va rămâne neîmpăcat. E ca și cum ai gusta din dragostea unei persoane care te repugnă, când simți până în măduva oaselor rușinea aia de tine însuți. Și, doi la mână, ești o ființă fără demnitate, fiindcă necredința ta este falsă. Dar cel mai important este altceva: nici nu știi cum Dumnezeu, și raiul, și iadul ar putea să existe. Atunci ai ars-o, te-ai făcut praf. De aceea, pentru orice eventualitate, păzește-te și nu te juca cu el. Lasă-l în pace, chiar dacă-i zi de Paști. Îmbată-te, distrează-te și dormi.

În ultimul timp, de când biserica este atacată prin toate mijloacele posibile la nivel mondial și toate viciile sunt ridicate la nivel de valori fundamentale, tot mai mulți oameni obișnuiesc să apeleze la preoți doar în trei cazuri: când se căsătoresc, când li se naște vreun copil și când mor. În ultimul caz, firește că nu ei se adresează la biserică, ci rudele lor. Unii dintre aceștia solicită să le fie săvârșire cele trei taine bisericești: cununia, botezul și prohodul, doar pentru a se supune tradiției. Cunosc, de exemplu, chiar și un satanist, care și-a cununat finii fără niciun regret la o biserică din Chișinău. Dar între aceste evenimente și umblatul la biserică de Paști cu torba plină există o mare diferență. În primul caz, tu devii membru al bisericii, indiferent de motivele pentru care o faci. Iar în al doilea caz, te iei în derâdere pe tine, și apoi pe Dumnezeu. Și dacă el există, totuși, acest joc este foarte periculos. Dacă Dumnezeu nu există, tu te faci de râs mai întâi de toate în fața conștiinței tale. Ești un fel de Dodon, care-și schimbă opțiunile după cum plouă cu bani și amăgește de-i scapără cerul gurii.

„Poate mă ajuți să mă fac popă?”

Fiind născut într-o familie creștină și având mulți cunoscuți în rândul clerului, cunosc mult mai bine decât criticii bisericii în ce măsură a scăzut moralitatea în ultimul timp printre preoții și unii ierarhi nu numai de la noi. Când aud unele istorii incredibile despre slujitorii celor sfinte, îmi amintesc deseori de bunul meu Eugen Cioclea, și el ateu convins, care într-o zi m-a întrebat: „Băi zăpăcitule, știi că mor de foame, poate mă ajuți cumva să mă fac popă?”. Eu îi spuneam că e bâlbâit și că n-o să poată predica. Cioclea s-a conformat situației, dar m-a învățat o lecție - că unii preoți îmbracă sutana cu alt scop.

La fel de bine știu că din cauza acestora și a luxului în care se scaldă unii dintre ei, crește sminteala în rândul oamenilor simpli. Cum poți să ai încredere pe bună dreptate în asemenea oameni? Întrebarea e foarte logică și corectă, însă contează și răspunsul. Eu nu-s sigur că sunt mai bun decât ei. Dar tu ești sigur că popa e mai păcătos decât tine? Chiar să fie și așa, eu, bunăoară, când mă duc la biserică, nu merg la popă și nici nu mă rog lui. Eu nici nu mă mărturisesc lui, ci lui Dumnezeu. Popa e intermediarul, care poate și să doarmă când tu vorbești, pentru că Dumnezeu te ascultă și îți descoperă pocăința, dacă îți pare rău într-adevăr de păcatele tale. Și când comunic cu un preot, eu nu discut cu omul, ci cu puterea care i-a fost dată în momentul hirotonirii de a lega și a dezlega. Nu mă interesează, deci, persoana, ci evenimentul. Și dacă credem în Dumnezeu, noi ne închinăm bisericii lui, în ciuda tuturor pietrelor care zboară în număr tot mai mare asupra ei atât din interior, cât și din exterior. Dar dacă nu credem, în zadar ne umplem sacoșa cu pârjoale și ouă  în noaptea de Paști. Din asta riscăm să nu câștigăm nimic. În schimb, să avem o noapte pierdută aiurea. Pentru că Dumnezeu, fie că există, fie că nu, nu e o jucărie. Dacă vreți să fiți liniștiți, vă doresc „somn ușor” în cazul în care nu-l iubiți și disprețuiți popii, sau „Hristos a înviat” în cazul în care, de bine de rău, nu v-ați dezis de El.

P.S. pentru Karlik. Mâine, a doua zi de Paști, se împlinesc doi ani de când am scris articolul acela despre Paștele Blajinilor, care ne-a împins unul spre altul. Poate e timpul să murim și noi, dacă tu ai îngropat toți morții?
 

Un articol de: Pavel Păduraru Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 27 Mai 2017, ora: 15:59

Vlad Plahotniuc salută proiectul Congresului SUA care se referă la contracarea influenței ruse inclusiv în R. Moldova

Liderul Partidului Democrat Vlad Plahotniuc salută proiectul Congresului SUA care are drept scop contracarea influenței Federației Ruse inclusiv în Republica Moldova și reiterează cererea de retragere a armatei ruse de pe teritoriul țării noastre. Proiectul a fost elaborat după...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2017, ora: 15:21

Anul curent vom avea mai multe cireșe decât în 2016

Anul curent vom avea mai multe cireșe decât în 2016

Ministerul Agriculturii şi Industriei Alimentare estimează pentru acest an o recoltă de cireşi mai mare faţă de anul trecut. Maria Cioclu, şefa Secţiei produse de fitotehnie din cadrul MAIA, a declarat că se estimează o recoltă de cireşi de 12 mii de tone.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2017, ora: 12:22

Ghimpu: Reţinerea lui Chirtoacă este o comandă politică. Sunt implicați Igor Dodon și Anatol Şalaru

Ghimpu: Reţinerea lui Chirtoacă este o comandă politică. Sunt implicați Igor Dodon și Anatol Şalaru

Reţinerea lui Dorin Chirtoacă este o comandă politică în care este implicată Moscova. Igor Dodon ar fi principalul vinovat, iar o contribuţie ar avea-o şi fostul vicepreşedinte al PL, Anatol Şalaru.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2017, ora: 12:14

Poveste de succes în țara umilinței: Oamenii cu dizabilități ajung campioni de performanță

Poveste de succes în țara umilinței: Oamenii cu dizabilități ajung campioni de performanță Din editia print

Munca asiduă și performanțele l-au făcut campion al Moldovei la tenis și la baschet pentru persoane cu deficiențe locomotorii, pe un tânăr din Capitală. Cornel Baran a insistat să-și trăiască povestea de succes. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Mai 2017, ora: 12:06

METEO: Timpul se încălzeşte semnificativ

METEO: Timpul se încălzeşte semnificativ

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunţă că de săptămâna viitoare vremea se încălește. Temperaturile se vor ridica aproape de 30 de grade Celsius, scrie IPN. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 18:27

PDM despre decizia PL de a se retrage din coaliția majoritară

PDM despre decizia PL de a se retrage din coaliția majoritară

Partidul Democrat a luat act de decizia anunțată de Partidul Liberal de a se retrage din coaliția majoritară și rmează ca această decizie să fie analizată în cadrul ședinței săptămânale a PDM, care va avea loc marți, când vom reveni și cu comentarii detaliate pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 18:07

Congresul Statelor Unite cere RETRAGEREA armatei ruse de pe teritoriul R.Moldova

Congresul Statelor Unite cere RETRAGEREA armatei ruse de pe teritoriul R.Moldova

Un proiect de lege, aprobat aseară de Congresul Statelor Unite, și care are scopul de a diminua influenței Rusiei în Asia și Europa, conține și o cerere repetată în adresa Federației Ruse de a-și retrage trupele din regiunea separatistă transnistreană și propune crearea...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Mai 2017, ora: 18:07

Dorin Chirtoacă a fost plasat în arest la domicliu pentru 30 de zile

Dorin Chirtoacă a fost plasat în arest la domicliu pentru  30 de zile

Primarul Dorin Chirtoacă a fost plasat în arest la domicliu pentru un termen de 30 de zile. Decizia a fost luată acum câteva minute în urmă de magistrați. Procurorii au cerut arest în izolator pentru un termen 30 de zile, judecătorii însă au admis parțial...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 18:07

Partidul Liberal părăsește majoritatea parlamentară! Minștrii PL își vor depune dimisia

Partidul Liberal părăsește majoritatea parlamentară!  Minștrii PL își vor depune dimisia

Membrii Consiliului republican al Partidului Liberal s-au întrunit astăzi într-o ședință. Membrii vor decide dacă PL va rămâne sau nu în alință. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 17:56

Pavel Filip: Moldova va participa la lucrările CSI doar atunci când acestea nu vor avea loc în Rusia

Pavel Filip: Moldova va participa la lucrările CSI doar atunci când acestea nu vor avea loc în Rusia

Moldova va participa în continuare la evenimentele organizate în cadrul CSI, însă doar atunci când acestea vor avea loc în altă parte decât în Rusia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 17:21

După 13 ani, Zuckerberg a primit în fine o diplomă de la Harvard, onorifică!

După 13 ani, Zuckerberg a primit în fine o diplomă de la Harvard, onorifică!

Fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, și-a primit în cele din urmă diploma - cu titlu onorific - joi la Harvard, la 13 ani după ce a părăsit băncile prestigioasei universități americane, informează France Presse.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 17:13

Bulgaria: Poliția a neutralizat o amplă rețea de traficanți de migranți activă pe aeroportul din Sofia

Bulgaria: Poliția a neutralizat o amplă rețea de traficanți de migranți activă pe aeroportul din Sofia

O rețea a traficanți de migranți, care acționa de mai multe luni la aeroportul internațional din Sofia cu complicitatea a doi polițiști, a fost destructurată de către autoritățile bulgare, a anunțat vineri Ministerul de Interne bulgar, citat de BTA.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Mai 2017, ora: 17:08

APP a anunțat o nouă rundă de privatizare a 21 de proprietăți publice și 14 pachete de acțiuni

Agenţia Proprietăţii Publice (APP) a anunţat o nouă rundă de privatizare a proprietăţii publice de stat, a doua în acest an, în cadrul căreia vor fi expuse la licitație 10 bunuri și 11 întreprinderi. La licitațiile de la Bursa de Valori a Moldovei au fost scoase 14...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 26 Mai 2017, ora: 16:49

Prioritățile lui Trump la summitul G7: terorismul, imigrația, comerțul și acordul privind schimbările climatice

Prioritățile lui Trump la summitul G7: terorismul, imigrația, comerțul și acordul privind schimbările climatice

Președintele SUA, Donald Trump, se va axa la summitul G7 început vineri la Taormina (Sicilia) pe patru chestiuni pe care noua administrație de la Washington le consideră fundamentale, respectiv terorismul, imigrația, comerțul și Acordul de la Paris privind schimbările climatice, a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 16:12

Cinci reţinuţi la Vamă. Un şef de post şi patru subalterni au fost reţinuţi pentru corupere pasivă

Cinci reţinuţi la Vamă. Un şef de post şi patru subalterni au fost reţinuţi pentru corupere pasivă

Șeful posturilor vamale "Mirnoe-Tabaki" și "Vulcănești Rutier" ale Biroului vamal Cahul, împreună cu alți 4 angajați ai aceluiași post, au fost reținuți de ofițerii DGT "Sud" a CNA și procurorii anticorupție. Vameșii sunt cercetați penal pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 15:58

OSDO: Cel puțin 80 de membri ai familiilor jihadiștilor au fost uciși într-un nou raid al coaliției în Siria

OSDO: Cel puțin 80 de membri ai familiilor jihadiștilor au fost uciși într-un nou raid al coaliției în Siria

 Un nou bombardament aerian al coaliției conduse de SUA s-a soldat vineri dimineața cu cel puțin 80 de morți, dintre care 33 de copii, în rândurile familiilor de combatanți ai grupării jihadiste Statul Islamic (SI) într-un oraș din estul Siriei, informează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Mai 2017, ora: 15:48

Femei antreprenoare din şapte ţări s-au întrunit la Chişinău să discute despre crearea noilor locuri de muncă

Femei antreprenoare din domeniul hand-made (confecţionarea manuală a obiectelor de meşteşugărit) din şapte ţări (R. Moldova, Belarus, Bosnia şi Herţegovina, Macedonia, Muntenegru, Serbia şi Ucraina) s-au întrunit astăzi la Chişinău ca să discute posibilitatea deschiderii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 15:43

Parlamentul a numit doi membri în Consiliul de Observatori al Instituţiei Publice Naţionale a Audiovizualului

Parlamentul a numit doi membri în Consiliul de Observatori al Instituţiei Publice Naţionale a Audiovizualului

Parlamentul i-a numit astăzi pe Alexandru Vasilachi şi Veaceslav Vlad în funcţia de membri ai Consiliului de Observatori (CO) al Instituţiei Publice Naţionale a Audiovizualului, Compania „Teleradio-Moldova”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 15:35

Constantin Codreanu: „Reunirea inevitabilă a celor două state românești va fi omagiul adus eroilor căzuți pentru eliberarea Basarabiei”

Constantin Codreanu: „Reunirea inevitabilă a celor două state românești va fi omagiul adus eroilor căzuți pentru eliberarea Basarabiei”

Constantin Codreanu, președinte al Comisiei pentru comunităţile de români din afara graniţelor ţării, a participat, ieri, 25 mai,cu prilejul Zilei Eroilor Armatei Române, la un ceremonial militar, religios și artistic, precum și la depunerea de flori de la Cimitirul de onoare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 15:25

La Cupcini a fost deschis primul centru apicol din regiunea de nord

În orașul Cupcini, Edineț, a fost deschis, din fonduri românești, primul centru apicol din regiunea de dezvoltare nord. Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Dezvoltării Regionale şi Construcțiilor (MDRC), valoarea grantului oferit de guvernul de la București este...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 15:18

Ucraina ar putea redeschide vechile puncte de trecere a frontierei din Bucovina

Ucraina ar putea redeschide vechile puncte de trecere a frontierei din Bucovina

Guvernul Ucrainei va examina posibilitatea redeschiderii punctelor de trecere a frontierei cu România de la Krasnoilsk, Ruska și Șepit, a declarat premierul ucrainean Vladimir Groisman, citat de Adevarul ucrainean.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 15:07

Dodon numește fără rezerve judecători controversați în funcții de conducere la Judecătoria Chișinău

Dodon numește fără rezerve judecători controversați în funcții de conducere la Judecătoria Chișinău

Președintele Igor Dodon a semnat din prima și fără rezerve Decretul prin care judecătorul Radu Țurcanu este numit în funcția de președinte al Judecătoriei Chișinău, iar Ghenadie Pavliuc în funcția de vicepreședinte la Judecătoriei Chișinău. Decretele au fost publicate...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Mai 2017, ora: 14:55

Profitul Moldovagaz, de 262 de milioane de lei, redirecționat pentru acoperirea pierderilor

Profitul Moldovagaz, de 262 de milioane de lei, redirecționat pentru acoperirea pierderilor

Profitul Societății pe acțiuni Moldovagaz, în 2016, va fi îndreptat pentru acoperirea pierderilor înregistrate de companie în anii precedenți. Decizia a fost luată la ședința Adunării generale a acționarilor Moldovagaz, care a avut loc astăzi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 14:44

Locuitorii din Sângera anunță noi proteste

Locuitorii din Sângera anunță noi proteste

Locuitori din Sângera, Dobruja şi Revaca – localități din componența municipiului Chișinău – intenționează să organizeze duminică, 28 mai, o nouă acțiune de protest. Într-o conferință de presă la IPN reprezentanții acestora au spus că scrisoarea...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 26 Mai 2017, ora: 14:36

Oficialii NATO: Muntenegru va fi oficial cel de-al 29-lea stat al NATO

Oficialii NATO: Muntenegru va fi oficial cel de-al 29-lea stat al NATO

Oficialii NATO au comunicat că Muntenegru va fi oficial cel de-al 29-lea stat al NATO la 5 iunie, când la Washington vor fi depuse toate documentele de aderare la Tratatul Nord-Atlantic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Mai 2017, ora: 14:33

Reacția lui Pavel Filip la absența miniștrilor PL

Reacția lui Pavel Filip la absența miniștrilor PL

Premierul a prezentat astăzi în plenul Parlamentului raportul anual de activitate al Guvernului. Acesta a fost însoțit de mai mulți miniștri.

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 26 Mai 2017, de Ana Gabor

Nu mai vreau să fiu „român de pretutindeni”!

„Aştept Unirea ca să obţin cetăţenia României”, „Statul român este dator să-şi recupereze cetăţenii pierduţi”, „În 1940 nimeni nu ne-a întrebat dacă vrem să renunţăm la dreptul de a fi români”. Acestea sunt doar câteva dintre...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 25 Mai 2017, de Tatiana T. Macovei

Copil adus pe lume pentru a fi ucis de lume

„Nu, nu îmi voi condamna copiii să trăiască în lumea asta care de fapt îi va și ucide. Mai bine nici nu îi nasc”, îmi zice zilele trecute o colega de muncă, în timp ce discutam despre teroarea de la Manchester, Marea Britanie, unde și-au pierdut viața 22 de...

() Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Mai 2017, de Dan Nicu

Legați de glie, iobagi la nefârtate

 Motto: Viețile noastre nu ne aparțin. Din pântece în mormânt, suntem ai altora, la trecut și la prezent. Prin oricare crimă și fiece bunăvoință Ne naștem viitorul. (David Mitchell, Cloud Atlas)

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 25 Mai 2017, de Moni Stănilă

Vești bune de peste hotare

Săptămâna trecută vă povesteam despre festivalul Primăvara Poeților. Nu știu dacă e o legătură sau nu, dar eu așa vreau să cred.

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Mai 2017, de Octavian Țâcu

Îngerii roșii

Cu ceva timp în urmă am dat curs unei invitații din partea Asociației pentru Educație DAR, condusă de Dragomir Mărgineanu, de a merge la o întâlnire cu studenții Colegiului Agroindustrial din orașul Râșcani, pentru o prezentare de carte și film despre românii din Kazahstan....

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 23 Mai 2017, de Constantin Tănase

Teroarea absurdului firesc

Sunt convins că cel mai mare pericol care ne paște astăzi este cel de a ne obișnui cu absurdul și anormalitatea, care încep să ne terorizeze existența. A te obișnui cu absurdul și anormalul înseamnă a-ți pierde capacitatea de a reacționa adecvat la cele ce se petrec în jurul tău, iar a...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 23 Mai 2017, de Moni Stănilă

De la visul european la coșmarul socialist

Nu știu cum vi se pare vouă, dar eu trăiesc cu senzația tot mai clară că, în loc să înaintăm, ne întoarcem în timp.