Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 10:26
Abonamente

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora 09:06

(SAPTĂMÂNA MARE) Preotul din Dereneu a stropit la intrarea în lăcaşul sfânt cu gaze lacrimogene

Marime Font

Caz ieşit din comun la biserica din Dereneu, raionul Călăraşi. Locuitorii satului susţin că după slujba de duminică, preotul care a slujit aici, Florin Marin, ar fi stropit la intrarea în lăcaşul sfânt cu gaze lacrimogene. Fostul paroh neagă acuzaţiile şi are o altă explicaţie pentru gestul său, care a fost surprins de camerele de supraveghere. Cazul a ajuns în atenţia poliţiştilor.

Incidentul s-a întâmplat în jurul orei 16:00. Din imaginile surprinse se observă cum preotul se apropie de uşa bisericii, scoate ceva din buzunarul sutanei şi pulverizează în interior, după care pleacă grăbit.

În acel moment în lăcaş se afla femeia de serviciu, care făcea ordine. Tamara Roşca, în vârstă de 61 de ani, susţine că a auzit sunetul unui pulverizator, iar ulterior s-a simţit rău. Ea a avut nevoie de îngrijiri medicale şi ajuns în secţia terapie intensivă a Spitalului raional.


"Am auzit un fâşâit, aşa a făcut pşşşş. În acest timp a venit un aer straşnic, toxic. A început să îmi curgă ochii atât de tare că nu vedeam nimic. Mă înăduşeam, nu puteam să ies din biserică", a spus femeia de serviciu, Tamara Roşca.

Localnicii sunt şocaţi de cele întâmplate.

"Au venit colaboratorii de la poliţie şi au intrat dumnealor şi au ieşit cu ochii roşii şi umflaţi şi vomitau afară. Iată am pierdut vocea din cauza otrăvii care au dat-o în biserică. Îi rănit tot, de la toxic."

"Am sunat la 112 la ora 15 şi 40. A venit poliţia. Care a intrat primul, deodată s-a înroşit pe faţă şi i s-au umflat ochii. Au ieşit afară şi au spus că nu pot."

"Eu numai pe prag am călcat şi iată aici mă zgârâie. Eu nu înţeleg ce e acolo, chiar să ajungi la aşa. "

Preotul, care mai bine de un an nu mai oficiază slujbe la această biserică, susţine că în Duminica Floriilor, când şi-a sărbătorit şi ziua numelui, ar fi venit să se roage. El neagă că a folosit gaze lacrimogene şi spune că ar fi stropit cu mir în lăcaş pentru a împrospăta aerul.

"Intrând, nici măcar nu am călcat pragul bisericii, mi-a venit un miros de picioare nespălate. Atunci având mirul în mână am scos şi am dat câteva pufuri în biserică. Miroase foarte frumos, miros de trandafir", a spus preotul, Florin Marin.

Soţia preotului susţine că ar fi vorba de o provocare.

"După dovezile pe care le avem şi înregistrări, în momentul de faţă este provocare pusă la cale ca să denigreze personalitatea părintelui", a spus soţia preotului, Elena Marina.

Biserica din Dereneu a fost implicată în mai multe scandaluri încă din 2018, când parohul lăcaşului Marin Florin, care a slujit în sat timp de 27 de ani, a decis să treacă parohia la Mitropolia Basarabiei. Reprezentanţii Mitropoliei Moldovei au trimis în locul acestuia un alt slujitor. Din această cauză, localnicii s-au împărţit în două tabere. Mitropolia a explicat că preotul a fost înlăturat din cauza unor datorii pe care le are la câțiva oameni de afaceri şi refuză să le întoarcă. Marin Florin a respins aceste acuzaţii. El însă nu a plecat din sat şi continuă să slujească într-o anexă a bisericii.

publika.md


 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iunie 2021, ora: 07:57

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

 Rusia e mereu cu ochii pe politica din Republica Moldova, joacă abil, susținând politicieni pe care îi adoptă și îi crește ca să împuște la momentul potrivit ca pușca lui Cehov. Kremlinul a crescut mulți politicieni, urmărește și se ocupă de recrutarea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)