Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 10:26
Abonamente

Actualitate 4 Octombrie 2016, ora 15:25

Chiar dacă este acuzat de PLAGIAT, Traian Vasilcău va lua Premiul Național

Marime Font

Autoritățile au decis, în final, să acorde Premiul Național poetului Traian Vasilcău, după ce, inițial, suspendase decizia respectivă, ca urmare a unor acuzații de plagiat la adresa acestuia.

Informația a fost confirmată pentru Radio Chișinău de către scriitorul Nicolae Dabija, unul din cei peste 25 de membri al Comisiei pentru decernarea Premiului Național. Decizia a fost criticată de către mai mulți intelectuali.
Ședința Comisiei de decernare a Premiului Național la care s-a decis, până la urmă, ca Traian Vasilcău să primească acest premiu, a avut loc la 30 septembrie.

Cel care a anunțat primul despre această decizie a Comisiei a fost directorul editurii ”Cartier”, Gheroghe Erizanu, într-o postare pe Facebook.
El a declarat pentru Radio Chișinău că este decepționat de modul în care a fost acordat Premiul.
”Eu deja nu mai vreau să vorbesc despre acest premiu. Însuși premiul este descalificant,” a declarat Gheorghe Erizanu.
Gheorghe Erizanu spune că printre cei care au propus ca Traian Vasilcău să primească premiul Național s-au numărat scriitorii Mihai Cimpoi, Nicolae Dabija, Arcadie Suceveanu, membri ai Comisiei.
Solicitat de Radio Chișinău, Nicolae Dabija, a declarat că decizia ar fi una corectă, iar distincția i-a fost oferită lui Traian Vasilcău nu pentru poeziile plagiate.


”Nu cred că pentru un păcat făcut în copilărie sau tinerețe cineva trebuie să răspundă toată viața. Eu am vorbit cu Doina Uricariu. Ea nici nu cunoaște despre acest scandal. Noi suntem cei capabili să facem scandal din orice. A fost cu 30 de ani în urmă. A plagiat și el, poate, fără să știe că nu se poate, cine știe. Părerea mea este că s-a lovit într-un scriitor și nu cred că pe dreptate”, a declarat Nicolae Dabija.
Potrivit lui Nicolae Dabija comisia a votat aproape în unanimitate pentru oferirea premiului. 17 membri au votat pro, trei, - printre care directorul editurii Știința, Gheorghe Prini; directorul Muzeului Național de Artă, Tudor Zbârnea; și ministrul Educației, Corina Fusu, s-au abținut.
Poezia ”O fărâmă de bine”, care aparține poetei Doina Uricariu din România și care în 1988 au fost publicată în revista ”Orizontul” sub semnătura lui Traian Vasilcău, ar fi fost o farsă pusă la cale de câțiva colegi de facultate, ghidați de oameni afiliați securității, susține Traian Vasilcău.
”Au fost aduse acuzații din 1988, deși eu am participat la conscurs cu volume apărute în anul 2009 și 2016. Astea nu sunt greșeli ale tinereții ci fac parte dintr-o farsă înscenată de anumiți colegi ai mei din perioada studenției. În cele 64 de cărți ale mele nu se regăsesc acele poezii. Ele au apărut încă când eram student la Facultatea de Istorie a Universității ”Ion Creangă”, și eram chiar în armata sovietică la sfârșitul anului”, a declarat Traian Vasilcău.

La rândul său, poetul Emilian Galaicu-Păun, unul din laureații Premiului Național în 2015, l-a acuzat pe Traian Vasilcău că ar fi „un ordinar hoţ intelectual” şi „unul dintre bloggerii lui Plahotniuc”.
Poet și blogger, Traian Vasilcău, este cunoscut pentru textele sale în susţinerea Partidului Democrat şi pentru materialele în care critică dur opoziţia.

Emilian Galaicu-Păun a declarat că va renunța la Premiu în cazul în care acesta îi va fi acordat lui Vasilcău.
Traian Vasilcău a fost desemnat câștigător al Premiului Național, ediția 2016 pentru trilogia psalmodică „Regăsit în cer”, pentru promovarea literaturii naţionale peste hotare și organizarea evenimentelor culturale de susţinere a tinerelor talente.
Valoarea Premiului Naţional este de 100 de mii de lei.

radiochisinau.md

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iunie 2021, ora: 07:57

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

 Rusia e mereu cu ochii pe politica din Republica Moldova, joacă abil, susținând politicieni pe care îi adoptă și îi crește ca să împuște la momentul potrivit ca pușca lui Cehov. Kremlinul a crescut mulți politicieni, urmărește și se ocupă de recrutarea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)