Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 11:00
Abonamente

Carte 13 Noiembrie 2015, ora 07:00    Din editia print

Ce cărți citesc aleșii poporului?Ilian Cașu îl citește pe Cărtărescu, iar liberalul Roman Boțan - cartea lui Klaus Iohannis

Marime Font

TIMPUL încearcă în continuare să afle care sunt ultimele trei cărți pe care le-au citit funcționarii noștri, deputații și consilierii locali. Citiți mai jos ce ne-au răspuns oficialii:  

Lilian Carp, deputat PL



În primul rând, vreau să menționez cartea lui Sandu Grecu „Jurnalismul sportiv. Apariția și evoluția presei sportive în R. Moldova”, care descrie în linii generale cum a evoluat jurnalismul sportiv din Republica Moldova din perioada interbelică până în ziua actuală. A doua carte pe care am citit-o recent este „Steagul roșu. O istorie a comunismului” a lui David Priestland. Autorul, profesor la Oxford, prezintă ideologiile de stânga, cum au evoluat începând de la revoluția franceză de la 1789, cum s-au impus ideile despre stratificarea socială etc. A treia carte este „Biserici și mănăstiri medievale în Basarabia” de Vlad Ghimpu. Trebuie să fac o diferență între lecturile academice, obligatorii, și cele opționale, în timpul liber. Scriu o teză de doctorat și, în acest caz, vreau nu vreau, săptămânal, dedic documentării câteva ore. În ceea ce privește lectura artistică, este ceva aparte. Recunosc, nu-mi permit oricând, depinde de perioade, vara citesc mai des. Mai mult timp acord pregătirii academice.


Ion Ciontoloi, președintele raionului Căușeni



Revin la poeziile lui Eminescu și Vasile Alecsandri. Îmi plac fabulele lui Alexandru Donici „Doi câni”, „Două poloboace” și „Musca la arat” care rămân actuale și astăzi. Aș vrea să revin, de asemenea, la „Amintirile lui Jukov” o carte în trei volume, pe care am citit-o vreo 20 de ani în urmă. Pe Internet, în schimb, citesc știri, mai puțin cărți.

Roman Boțan, deputat PL



Lectura este gimnastica pentru creier. Îmi place să citesc încă din copilărie. Când eram mic, mă urcam în podul casei bunicilor pentru a răsfoi cărțile vechi ascunse, pe care le aveau încă de pe timpurile României Mari. Îmi amintesc că îl rugam pe tata să-mi citească una din ele „Gruie-al lui Novac” de Petre Dulfu. Era scrisă cu grafie latină. O păstrez și acum. La întrebarea părinților ce cadou aș prefera, ceream mereu să-mi cumpere o carte nouă. Pe lângă faptul că citesc tot ce este aferent procesului legislativ, îmi fac timp neapărat și pentru cărți. Acum citesc cartea „Pas cu pas” de Klaus Iohannis. În ultima perioadă am mai citit și literatură de dezvoltare personală „Manual pentru viață” de Joe Vitale, „Cele 21 de legi supreme ale liderului” de John C. Maxwell. Dacă e vorba de literatură artistică, recent am recitit „Moara cu noroc” de Ioan Slavici. Ziua sunt la serviciu, iar seara mă strădui să petrec timpul în familie, am 3 copii, iar cei care au micuți știu cât de dificil e să găsești un răgaz. Copiilor le citesc din poveștile lui Ion Creangă. Mai nou, folosesc tableta sau telefonul mobil pentru a lectura cărți în format electronic.

Ilian Cașu, consilier municipal „Partidul Nostru”



L-am citit pe autorul etiopian stabilit în SUA, Abraham Verghese - „Să tai în piatră vie”, Mircea Cărtărescu - „De ce iubim femeile” și astă-iarnă am citit „Zăpada” de Orhan Pamuk. Încerc să găsesc timp pentru lectură. E greu, dar dacă vrei tare, găsești câteva ore. Am început să citesc iarăși ceva de Cărtărescu. În general, încerc să citesc, în primul rând, câte ceva de cei care au luat Premiul Nobel pentru Literatură. Îmi place foarte mult Gabriel Garcia Marquez, Orhan Pamuk și scriitorul afgan stabilit în California Khaled Hosseini. Pentru că am fost profesor în SUA și am studiat acolo vreo 5-6 ani, prefer să citesc în engleză. Și băiatul meu cel mare, la vârsta lui de 13 ani, la fel, citește în engleză cu mama și cu tata.

Mihai Olărescu, președintele raionului Cimișlia



De când am intrat în funcția de președinte, în trei luni nu am reușit să citesc o carte de literatură artistică. Dar până la asta am citit „Călugărul care și-a vândut Ferarri-ul” de Robin Sharma. V-o recomand, acolo se abordează întrebări sensibile ale vieții. A doua carte este romanul „Nașul” de Mario Puzo și a treia carte a fost un volum de psihologie. Am cărți care stau pe raft și așteaptă rândul lor să le citesc, când voi avea timp.

Victor Lutenco, consilier municipal „PPEM-Iurie Leancă”



În ultimul timp, chiar ultimii ani, am puțin timp pentru lectură. Mai ales de cărți. Citesc mai des două reviste preferate: The New Yorker și The Economist. Ultimele cărți, din care mai citesc, sunt: „Israel: A History” de Martin Gilbert, „1Q84” de Haruki Murakami și „Insuportabila ușurătate a ființei” de Milan Kundera.

Anatolie Zagarodnîi, deputat PCRM



Am citit mai mult literatură spaniolă vara când am fost la odihnă. Revin și vă spun exact cum se numesc cărțile. (Deputatul nu a mai revenit și nici nu a răspuns la apelurile noastre. Bănuim că discuțiile comuniștilor cu PDM privind crearea unei majorități parlamentare l-au făcut să uite de cărți).  

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:49

VIDEO. Tinerii ruși din R. Moldova vor UNIREA cu România!

VIDEO. Tinerii ruși din R. Moldova vor UNIREA cu România!

Tinerii ruși din R. Moldova - vor unirea cu România! Moldovenii - vor unirea cu România! Cine nu vrea unirea? Hoții și corupții care știu că după unire nu vor mai putea fura!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)