Internațional

Sanna Marin anunţă că demisionează de la conducerea partidului, după pierderea alegerilor din Finlanda

Prim-ministrul finlandez Sanna Marin a declarat miercuri că demisionează de la conducerea Partidului Social Democrat (SDP) şi că va rămâne simplu membru al noului parlament, după ce formaţiunea sa a pierdut alegerile legislative desfăşurate duminică, transmite Reuters.

”Îmi voi începe activitatea ca membru al parlamentului săptămâna viitoare şi sper că voi putea duce totodată o viaţă mai liniştită”, a declarat ea într-o conferinţă de presă, citată de Agerpres. 

”Voi prezenta demisia guvernului mâine (joi)”, a declarat ea.

Sanna Marin a precizat că nu va candida pentru un nou mandat de lider al SDP la viitorul congres din septembrie şi că nu a primit nicio propunere pentru o funcţie la nivel internaţional.

Sanna Marin a încercat să obţină un nou mandat de premier la alegerile desfăşurate duminică, dar partidul său s-a plasat pe locul al treilea, în spatele formaţiunilor de dreapta Coaliţia Naţională şi Finlandezii.


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *