Fotbal

Barcelona și AC Milan sunt primele două echipe calificate în optimile Ligii Campionilor

Barcelona s-a impus pe terenul cehilor de la Plzen cu scorul categoric de 4-0, iar Lionel Messi a reușit un hattrick devenind, astfel, golgheterul Ligii cu 5 goluri marcate. Chiar dacă a făcut doar 1-1 cu Bate Borisov, AC Milan nu mai poate scăpa și ea calificarea în optimile de finală ale competiției.

Deținătoarea trofeului Ligii Europa, FC Porto a fost învinsă într-un meci dramatic de către Apoel. Ciprioții au deschis scorul spre finalul primei reprize prin Almeida, iar FC Porto a reușit egalarea abia în minutul 89 prin Hulk. În minutul 90, scorul pe tabela de marcaj era de 2-1 pentru Apoel, care după acest rezultat a devenit lidera grupei, depășindu-le pe Zenit, Porto și Shakhtar.

Chelsea și Arsenal au obținut remize, ambele echipe engleze rămân însă în continuare liderele grupelor. Chelsea nu a reușit decât un 1-1 pe terenul formației belgiene Genk, iar Arsenal a remizat sec, 0-0 cu Marseille.

Grupa E
Valencia – Leverkusen 3-1 (Jonas 1, Soldado 65, Rami 75 – Kiessling 31)
Genk – Chelsea 1-1 (Vossen 61 – Ramires 26)
Clasament: 1. Chelsea – 8; 2. Bayer Leverkusen – 6; 3.  Valencia – 5; 4. Genk – 2.

Grupa F
Arsenal – Marseille 0-0
Borussia – Olympiakos 1-0 (Grosskreutz 7)
Clasament: 1. Arsenal – 8; 2. Marseille – 7; 3. Borussia – 44. Olympiakos – 3.

Grupa G
APOEL – FC Porto 2-1 (Almeida 42, Manduca 90 – Hulk 89)
Zenit – Sahtior 1-0 (Lombaerts 45)
Clasament: 1. Apoel – 8; 2. Zenit – 7; 3. FC Porto – 4; 4. Sahtior – 2.

Grupa H
Plzen – Barcelona 0-4 (Messi 24, 45+2, 90+1, Fabregas 72)
Bate – AC Milan 1-1 (Bressan 55 – Ibrahimovic 22)
Clasament: 1. Barcelona – 10; 2. AC Milan – 8; 3. BATE – 2; 4. Viktoria Plzen – 1.