Actualitate

Când plânge Președintele Nicolae Timofti ?

Grigore Vieru a purtat o dragoste curată pentru acest pământ și neam, a menționat președintele Nicolae Timofti. Președintele a mărturisit că lectura operei lui Grigore Vieru îi provoacă tot timpul emoții deosebite.

Premierul Iurie Leancă a amintit de contribuția poetului la mișcarea de eliberare națională, apreciind că Grigore Vieru este expresia conștiinței noastre naționale.

Expoziția „Trei poeţi: Grigore Vieru, Mihai Ursachi şi Petru Cărare” va fi vernisată la ora 11:00, la rondul de lângă monumentului domnitorului Ștefan cel Mare. Expoziția este organizată de Institutul Cultural Român și Primăria Chişinău.

De ziua de naştere a lui Grigore Vieru, Primăria Chişinău lansează cartea „Tu m-ai strigat, fiule”, versuri de Grigore Vieru, selectate de scriitorul Spiridon Vangheli, prietenul poetului.

Nicolae Timofti: Când citesc versuri de Grigore Vieru plâng Nicolae Timofti: Când citesc versuri de Grigore Vieru plâng – Conține audio

Lansarea cărţii şi a CD-lui „Aşa cum l-am cunoscut”, semnată de părintele Ioan Ciuntu, consacrate poetului Grigore Vieru, la ora 14:00 la Academia de Științe.

Grigore Vieru s-a născut la 14 februarie 1935 în localitatea Pererâta, pe atunci în județul Hotin. Poetul s-a stins din viață la 18 ianuarie 2009, în urma unui grav accident de circulaţie. În prezent, unul din bulevardele Chişinăului şi mai multe licee din ţară îi poartă numele.
 
Sursa: radiochisinau.md

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *