Economie

Chină OFERĂ Moldovei 8 milioane de dolari și mii de calculatoare pentru studenți

În acest sens, miercuri, 10 iulie, prim-ministrul Iurie Leancă şi ambasadorul Chinei, Tong Mingtao, au semnat Acordul privind cooperarea economică şi tehnică între R. Moldova şi China.

Premierul a precizat că, în ceea ce privește finanțarea, se va da prioritate proiectelor cu menire socială. Totodată, Iurie Leancă a precizat că până acum volumul total al ajutorului nerambursabil acordat de China se ridică la 37 de milioane de dolari.

Ambasadorul Chinei în Republica Moldova, Tong Mingtao, a precizat că scopul acestui ajutor este de a impulsiona dezvoltarea economică a R. Moldova şi de a înlătura consecinţele calamităţilor naturale. Cei doi oficiali au mai semnat şi un act de donare/primire a unui set de 1200 calculatoare şi 220 de imprimante destinate căminelor studenţeşti.

Timpul.md (V.P.)


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *