Fotbal

Dacia a remizat cu Sahtior Karaganda

Vicecampioana de fotbal a R. Moldova, Dacia Chisinau a remizat cu un scor “alb” 0-0, cu formatia kazaha Sahtior Karaganda in cel de-al patrulea meci de verificare disputata in cadrul cantonamentului de pregatire al echipei “lupilor galbeni” din Antalya (Turcia).

In prima repriza ambele echipe s-au intrecut in crearea situatiilor periculoase la poarta adversa, “dacii” ratand doua oportunitati de a deschide tabela prin Ghenadie Orbu.

In partea a doua a meciului, conationalii nostri au apasat mai mult pe accelerator. In minutul 65, Dacia a beneficiat de un penalty in urma unui hent in careul adversarilor. Din pacate, executia ucraineanului Oleksandr Zgura a fost parata de portar. Pe final de meci, conationalul acestuia, Oleksandr Grozov a ratat cateva ocazii de gol. Pentru echipa noastra, in acest meci au bifat: Mosneaga, Boestean, Kotyukov, Negrescu, Hasanov, Grosev, Gorceac, Bursuc, Dandikov, Orbu, Guciasvili. In repriza secunda au mai jucat: Arabadji, Maximov, Ahilgov, Zgura, Grozov.

In ultimul meci din cadrul acestui stagiu de pregatire, Dacia va intalni joi, formatia ruseasca, Spartak Nalcik.