ExterneRăzboi

„Don-don” Kadîrov anunță că trimite trupe de elită în Ucraina: „Au fost în vacanță”

După ce Ucraina a anunțat că a recucerit un teritoriu impresionant, Ramzan Kadîrov a anunțat că la instrucțiunile date de el, trupe de elită au ajuns în Ucraina pentru a lupta din nou după ce trupele cecene „au fost în vacanță”, potrivit serviciului BBC rusesc citat de Ukrainska Pravda.

Kadîrov a publicat o înregistrare video pe canalul său de Telegramîn care deputatul Dumei de Stat,Adam Delimkhanov,însoțit de militari ceceni,a anunțat că aproximativ 10.000 de oameni vor acționa în ”regiunile Herson,Zaporojie și în Republica Populară Donețk”.

Astfel,potrivit lui Kadîrov,trupele cecene s-au întors în Ucraina după ce li s-a acordat o permisie.

Vestea întoarcerii cecenilor în Ucraina vine pe fondulunei contraofensive reușite a trupelor ucrainene,care au reușit să facă progrese extraordinare în regiunea Harkov.

La începutul lunii septembrie,Kadîrov,aliatul lui Putin a publicat un clip în care spunea că a condus Cecenia pentru prea mult timp și a venit timpul „să se retragă înainte să fie dat afară” și că vrea o „vacanță pe termen nederminat”.

Ioana Crețu

Ioana Crețu este o jurnalistă specializată în politică, economie și relații internaționale.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *