Internațional

Donald Tusk: Doi ucrainieni controlați de ruși ar fi sabotat calea ferată

„Autorii identificaţi sunt doi cetăţeni ucraineni care operează şi colaborează de mult timp cu serviciile ruse”, a explicat Tusk. Ei ar fi colaborat cu FSB, serviciile secrete ruse care sunt continuatorul KGB. Premierul a mai menționat faptul că identitatea suspecților este cunoscută, dar nu va fi momentan făcută publică.

Armata verifică acum șinele de tren cruciale pentru transportul polonez. Forțele de apărare teritorială au transmis că vor verifica întreaga structură feroviară pentru a evita incidente viitoare. Suspiciunile sunt că șina a fost explodată deoarece linia Varșovia – Lublin este crucială pentru transportul în Ucraina.

Ministrul apărării Kosiniak-Kamysz a declarat pentru RF24 că Agenţia de Securitate Internă şi Serviciul de Contrainformaţii Militare vor investiga o cameră de filmat. Aceasta a fost descoperită în zona în care s-a găsit șina lipsă.

Duminică dimineață, șina explodată a fost descoperită în timpul unei explozii. „Un mecanic de tren a raportat prin telefon nereguli în infrastructura feroviară din zona localității Życzyn, în județul Garwolin, lângă stația feroviară Mika”, a declarat poliția, conform TVP World.

PKP PLK, operatorul național al infrastructurii feroviare, a declarat pentru TVN24 că un tren trecuse prin zonă și raportase o denivelare sau o neregularitate pe linie. Trenului următor i s-a cerut să circule cu viteză redusă, iar mecanicul său a confirmat problema.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *