Fotbal

Egal incendiar în derby-ul Ligii 1

Duelul direct dintre formaţiile bucureştene, Rapid şi Dinamo, care, în alte timpuri, reprezentau meciuri decisive pentru repartizarea locurilor premiante, în ediţia actuală, reprezintă elementul unei concurenţe doar pentru un loc de Europa League. Dar, după cum ne-au obişnuit până în prezent, cele două protagoniste în permanenţă au pus spectacolul în prim plan, fapt demonstrat şi în meciul de duminică.

Presată de scandalurile şi rezultatele modeste din ultimul timp, Dinamo a pornit vertiginos în atac şi a reuşit deschiderea tabelei deja în minutul 11, prin Andrei Cristea. Peste mai puţin de un sfert de oră, Marius Alexe reuşeşte să majoreze avantajul „alb-roşilor”. Nu a fost însă de ajuns pentru o victorie preţioasă, deoarece, deja până la pauză, giuleştenii au reuşit să restabilească egalitatea. Iniţial, în minutul 33, au fost ajutaţi de autogolul „dinamovistului”, Cone, iar peste patru minute, al doilea gol a fost înscris de Ioniţă.

După ce au „trecut” pe tabelă patru goluri, cei 22 de jucători din teren au uitat care este esenţa unui meci de fotbal şi au început a acumula cartonaşe galbene şi chiar roşii (prin Pulhac (Dinamo) şi Bozovic (Rapid)).

Egalitatea cu scorul de 2-2 a constituit rezultatul final, care poate contribui la ratarea obiectivului Europa League pentru ambele echipe.

În alte meciuri disputate în cadrul etapei a XXX-a, s-au consemnat următoarele rezultate: Gloria – Pandurii 1-0, Astra – CFR 1-0, Craiova – Internaţional 1-3, Unirea Alba Iulia – Steaua 2-1, FC Timişoara – Oţelul 2-1, FC Vaslui – Ceahlăul 1-0, Politehnica Iaşi – Gaz Metan 1-1 şi Unirea Urziceni – FC Braşov 1-0.

Cu patru etape până la finalul turneului, situaţia în plutonul fruntaş devine din ce în ce mai exigentă. CFR rămâne lider cu 59 de puncte, urmată de Unirea Urziceni – 56, Timişoara şi Vaslui – câte 55, şi Steaua – 53.