Actualitate

Europarlamentarul Andi Cristea despre reușitele guvernului de la Chișinău: „Vedem un progres, este o notă pozitivă”

„Am discutat despre cooperarea economică și comerțul dintre Uniunea Europeană și Republica Moldova, lupta împotriva corupției, reforma sistemului judiciar. Am auzit lucruri îmbucurătoare despre situația din sistemul bancar. Au fost o dezbatere foarte vie, în ceea ce privește reforma electorală, reforma administrației publice, cât și discuția despre drepturile omului și libertatea mass-media.
(…) Privind situația de anii precedenți vedem un progres, este o notă pozitivă, dacă comparăm situația din 2017 cu momentul în care actualul guvern a intrat și a început mandatul”, a declarat europarlamentarul.

Andi Cristea a vorbit și despre intenția autorităților de la Chișinău de a modifica sistemul electoral. Potrivit acestuia, o asemenea decizie este alegerea suverană a autorităților, iar UE nu are rolul de a arbitra și de a luapartea cuiva în dezbateri.

„Este un tablou mixt. Noi nu avem acest rol de a arbitra, de a lua partea uneia dintre părți în această dezbatere cu privire la reforma sistemului electoral. Este o decizie suverană a autorităților din Republica Moldova”, a subliniat Cristea.
 
Sursa: Timpul.md

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *