Fiecare al treilea pământean a avut sau are hepatită virală

În perioada septembrie-decembrie anul curent, Centrul pentru Politici şi Analize în Sănătate (PAS), cu suportul financiar al Fondului pentru Dezvoltare Socială al Japoniei şi al Băncii Mondiale, desfăşoară o campanie de informare a populaţiei privind prevenirea hepatitelor virale B şi C, promovarea serviciilor de consiliere şi testare voluntară la HIV şi hepatitelor virale.
Svetlana Ţurcanu, conferenţiar, doctor în medicină, a ţinut să sublinieze în cadrul unui seminar specializat care a avut loc la Chişinău că, pentru RM, infecţiile virale ale ficatului reprezintă o problemă acută, întrucât numărul celor care se îmbolnăvesc anual sau decedează din cauza acestora este considerabil. „Ţinând cont de amploarea fenomenului, trebuie să recunoaştem că doar cu metode medicale nu putem rezolva această problemă. Este nevoie să se implice întreaga societate în acţiuni de combatere a hepatitelor B şi C”, a subliniat medicul Svetlana Ţurcanu. Ea consideră că informarea populaţiei este foarte utilă în lupta cu aceste infecţii.
Cea mai răspândită cale de transmitere a hepatitelor B şi C este contactul cu sângele persoanei infectate. Pericolul este foarte mare, deoarece o singură picătură invizibilă de sânge este de ajuns pentru a infecta o persoană. „Omul se poate lesne infecta dacă la realizarea anumitor operaţii medicale sau a tatuajelor şi a piercingului au fost utilizate instrumente nesterilizate”, a avertizat Svetlana Ţurcanu.
Medicii susţin că cea mai eficientă metodă de protecţie împotriva hepatitei B este vaccinarea. În cazul hepatitei C nu există vaccin, întrucât virusul suferă mutaţii în permanenţă.
Campania iniţiată de Centrul PAS are menirea de a informa oamenii privind pericolele infectării cu hepatită şi de a-i face să fie mai atenţi, pentru a minimiza riscul de îmbolnăvire. „Nu suntem în măsură să îi facem pe tineri să renunţe la tatuaje şi piercinguri, dar cel puţin îi putem informa şi influenţa ca aceştia să ceară instrumente de unică folosinţă şi condiţii sterile atunci când apelează la procedura dată”, a menţionat medicul.
Campania de informare vizează şase raioane din RM, precum şi municipiile Chişinău şi Bălţi, oraşele Tighina şi Tiraspol. Astfel, partenerii proiectului organizează întâlniri cu persoane din diferite localităţi, acţiuni de informare a emigranţilor sau a şoferilor de cursă lungă. Cât priveşte informarea tinerilor, sunt practicate activităţile interactive: concursuri şi serate.