Sport

Futsal – EURO 2016: Spania și Serbia sunt primele semifinaliste

În primul meci din sferturi, arbitrat de românul Bogdan Sorescu, Serbia s-a impus prin golurile marcate de Kocic (1:26) și Simic (39:59), în timp ce golul Ucrainei a fost înscris de Grițina (23:18). Meciul s-a disputat la Belgrad în fața a 11.161 spectatori.

Spania, care a ajuns la toate edițiile (10) în semifinale, a dispus de Portugalia cu 6-2, prin golurile marcate de Mario Rivillos (14:59, 39:30), Miguelin (12:39, din penalty), Alex (17:40, 34:32) și Raul Campos (22:55), în timp ce pentru lusitani a punctat Ricardinho (22:24, 25:31).

În semifinale, Spania va întâlni învingătoarea din sfertul Italia — Kazahstan, în timp ce Serbia așteaptă câștigătoarea partidei Rusia — Azerbaidjan.

Sursa: agerpres.ro