Actualitate

Guvernele de la Chișinău și București au semnat acordul de împrumut de 150 de milioane de euro rambursabil

(UPDATE 09.52) Guvernul Moldovei și cel al României au semnat acordul de împrumut de 150 de milioane de EURO rambursabil pe o perioadă de cinci ani. Pentru Moldova și-a pus semnătura prim-ministrul Valeriu Streleț în timp ce România a fost reprezentată de către Eugen Orlando Teodorovici, Ministrul Finanțelor Publice de la București

„Se confirmă un spirit care depășește simplele relații interstatale. Acest gest de susținere din partea României este pe deplin justificat, iar noi avem ca obiectiv să demonstrăm că Moldova își va realiza toate angajamentele, a menționat Valeriu Streleț, prim-ministru al R. Moldova, citat de agora.md.

„Aș veni și pe jos pentru un astfel de moment la Chișinău. Există bază legală”, a declarat ministrul Finanțelr Publice de la București cu referire la faptul că împrumutul nu ar fi legal. „Este o relație între două guverne, și este un împrumut ce se face în condiții prefect legale”.

Decizia de a împrumuta Moldova a fost luată la ședința comună a guvernelor RM și României fiind anunțată de Victor Ponta la finalul ședinței de pe 22 septembrie.

(Știre inițială) Documentul va fi semnat de către prim-ministrul, Valeriu Streleț, și de Ministrul român al Finanțelor Publice, Eugen Orlando Teodorovici. Banii urmează să fie rambursați în termen de cinci ani, cu o dobândă de 1,5%.
 
Sursa: radiochisinau.md


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *