CSI / Rusia

Iațeniuk: Atâta timp cât Putin este preşedintele Rusiei, Crimeea NU va reveni sub controlul Ucrainei

"Nu trebuie să subestimezi adversarul niciodată. Deci cred că atâta timp cât Putin este la putere, Kievul are foarte puţine şanse de a obţine controlul în Crimeea şi chiar în estul ţării", a declarat Iateniuk, la New York. Premierul s-a declarat convins că "va veni vremea când Rusia va prezenţa scuze Ucrainei", citează Mediafax.

În opinia lui Iațeniuk, preşedintele rus are scopul de a restaura Uniunea Sovietică şi "nu va renunţă uşor la aceast plan".

De asemenea, acesta a adăugat că Ucraina nu va putea deveni în curând membru al NATO, apreciind că unele taari din cadrul alianţei nu aprobă această idee.

Reamintim că, premierul ucrainean, Arseni Iațeniuk, le-a cerut statelor occidentale să nu anuleze sancţiunile împotriva Rusiei, în contextul în care Ucraina încă nu a recăpătat integritatea teritoriului sau, relatează AFP.

sursă: hotnews.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *