Istorie la Roland Garros: Radu Albot a ajuns în sferturile de finală

Împreună cu cehul Lukas Rosol, Albot a reuşit o victorie dramatică, dar incredibilă, în turul trei, în faţa perechii Maximo Gonzalez/Andre Sa, după două ore şi 16 minute.

Primul set a fost câștigat de adversari cu 6-2, în timp ce al doilea le-a revenit lui Albot şi Rosol la tie-break.

Setul al treilea a fost de-a dreptul dramatic. La un moment dat sud-americanii au condus chiar şi cu 5-2, dar europenii au răsturnat toate calculele, au revenit senzaţional şi s-au impus cu 7-5.

În sferturi Albot şi Rosol vor întâlni perechea învingătoare a meciului Daniel Nestor/Leandro Paes – Fabio Fognini/Simone Bolelli.

Performanţa calificării în sferturile de finală le-a adus lui Albot şi Rossol un cec în valoare de 62 de mii de euro.

Acest rezultat reprezintă cea mai importantă performanţă a unui tenisman moldovean la turneele de Mare Șlem.