Iurie Leancă: Vlad Filat rămâne candidatul PLDM pentru funcția de prim-ministru

„A fost demis un guvern care, cu toate rezervele care există față de activitatea sa, a reușit să salveze R. Moldova de colaps economic, a avansat în implementarea reformelor democratice și a scos țara din izolare internațională, aducând R. Moldova în pragul semnării Acordului de Asociere. Votul de neîncredere acordat în parlament a fost, de fapt, nimic altceva decât un răspuns la acțiunile întreprinse de PLDM și personal de premierul Vlad Filat în vederea aducerii unor instituții de stat în câmpul legal de activitate. Marți s-a lovit într-o echipă care a reușit, în condiții extrem de dificile, să asigure dezvoltarea R. Moldova pe o cale firească a integrării europene, a democrației, a statului de drept. Colegul meu, Vlad Filat, a fost un foarte bun prim-ministru. Este foarte important ca oponenții politici să înțeleagă, măcar acum, că ei lovesc nu în Vlad Filat, ci în speranța oamenilor de a depăși, în sfârșit, tranziția interminabilă și a avea un trai decent alături de cetățenii altor state europene”, a declarat Iurie Leancă, în cadrul unui briefing.
Ministrul de Externe a subliniat, de asemenea, că partenerii externi sunt foarte îngrijorați. „Ieri după-masă am primit telefoane de la miniștrii de externe europeni, care și-au exprimat îngrijorarea în legătură cu această evoluție. Astăzi, de fapt, trebuia să fiu nu la Chișinău, ci la Haga, apoi la Bruxelles, la reuniunea prietenilor R. Moldovei. Pe 12 martie, urma să plec la Madrid, în prima mea vizită în Spania. Totul se află în suspans acum”, a mai spus ministrul.
Cât privește propunerea unei candidaturi pentru funcția de prim-ministru, Iurie Leancă a declarat că PLDM are propria poziție, iar încercările de a influența liberal-democrații nu vor da niciun rezultat. „Candidatul PLDM pentru funcția de prim-ministru este președintele PLDM, Vlad Filat, care a demonstrat deja că are toate capacitățile de a conduce eficient un Guvern și a știut să răspundă în această perioadă la multiple provocări de ordin intern, dar și de ordin extern. În sistemele parlamentare europene, liderul celei mai mari formațiuni care face parte din coaliție, tot timpul este șeful executivului”, a subliniat acesta.
Prim-vicepreședintele PLDM a anunțat că duminică, 10 martie, se va convoca Consiliul Politic al PLDM, unde vor fi stabilite acțiunile ulterioare ale partidului.
(I.M.)