Luare de ostatici în Armenia: O grupare de opoziție cheamă populația la proteste

Un parlamentar afirmă că inițial au fost opt ostatici, între timp unul cu probleme de sănătate fiind eliberat.
Conform presei armene, atacatorii cer eliberarea lui Jirair Sefilian, un politician din opoziție arestat luna trecută și acuzat de posesie ilegală de arme. Acesta din urmă susține că printre ostatici s-ar afla și adjunctul șefului poliției naționale, precum și adjunctul șefului poliției capitalei Erevan, iar unul dintre atacatori ar fi grav rănit.
Gruparea care a executat atacul a publicat pe Facebook o înregistrare video în care cere populației să iasă în stradă pentru a protesta împotriva guvernului.
Dar autoritățile de la Erevan asigură că în țară situația este sub control și au dezmințit relatările privind o lovitură de stat apărute pe rețelele de socializare.
AGERPRES