Moldova

“Lupii galbeni” au învins în derby-ul cu Olimpia

Dacia Chişinău a învins Olimpia Bălţi cu scorul de 3-1, înzestrând cu optimism proprii fani.

Echipa antrenată de Igor Dobrovolski a deschis tabela în minutul 26 al partidei, înscriind prin “micuţul” Ghenadie Orbu, care a stabilit şi scorul primei reprize, 1-0.

“Lupii galbeni” nu au cedat iniţiativa nici în mitanul secund, iar eforturile lor în compartimentul ofensiv a dat roade la mijlocul reprizei. În minutul 72, stranierul georgian Gamezardaşvili a reuşit să mărească avantajul chişinăuienilor până la două goluri.

Finalul partidei a generat multe emoţii microbiştilor prezenţi în tribunele stadionului Zimbru. În minutul 81, jucătorul de culoare al bălţenilor, Jerome Robens a reuşit să reducă din handicap, însă, până la egalare Olimpia aşa şi nu a ajuns. Or, cu şase minute până la final, acelaşi Gamezardaşvili a marcat al doilea gol al său în această întâlnire, stabilind şi scorul final de 3-1.

În alte meciuri au fost consemnate rezultatele: Sheriff Tiraspol – Milsami Orhei 2-0, Dinamo Tighina – Zimbru Chişinău 1-0, Academia UTM Chişinău – Iskra-Stal Râbniţa 0-0, Găgăuzia Comrat – Nistru Otaci 5-1, FC Costuleni – FC Tiraspol 1-2, Rapid Ghidighici – Sfântul Gheoreghe Suruceni 2-0.

După această etapă, Iskra-Stal îşi păstrează poziţia de lider a clasamentului, Dacia a urcat pe locul secund, iar Olimpia a coborât pe treapta a treia.