Fotbal

Lupta pentru titlu se acutizează în campionatul românesc de fotbal

Derby-ul etapei a 22-a din Liga 1 a adunat 15.000 de spectatori în tribunele stadionului "Ştefan cel Mare”.

Dinamoviştii şi-au trecut în cont prima ocazie în minutul 5, atunci când Cristea a reluat din cădere, puţin pe lângă poarta apărată de columbianul Zapata!

Pericolul numărul 1 la poarta „roş-albaştrilor”, Marius Alexe a reuşit să deschidă tabela în minutul 39, cu o lovitură de cap din 6 metri, după ce înainte şi-a trecut în cont o altă ocazie în urma unei pătrunderi în careul Stelei pe partea stângă.

Din minutul 78, Steaua a forţat totul, cu trei atacanţi. Mihai Stoichiţă l-a introdus pe Pepe Moreno, în atac, alături de Bogdan Stancu şi Romeo Surdu.

În minutul 82, după o fază în careul “steliştilor”, Baciu a trimis balonul spre propriul portar Zapata, Însă portarul Stelei a greşit degajarea, iar Andrei Cristea, aflat pe fază, împinge mingea în poarta goală, 2-0.

În etapa următoare, Dinamo va întâlni în deplasare pe Oţelul Galaţi, iar Steaua va juca în Ghencea, cu Gaz Metan Mediaş.