Luptătorii moldoveni de stil greco-roman au fost eliminaţi de la Campionatul Mondial

Daniel Cataraga l-a învins la 66 kg pe Cristian Nova Roca din Bolivia, dar în optimile de finală a cedat în faţa sârbului Davor Stefanek. Igor Beșleagă (75 kg) s-a impus în primul tur în faţa brazilianului Angelo Rafael Marques Moreiro, dar a fost întrecut în faza a doua de viitorul medaliat cu bronz, Doszhan Kartikov din Kazahstan.

Victor Ciobanu (59 kg) şi Ion Luchiță (71 kg) au pierdut în faţa lui Roman Amoyan (Armenia) și, respectiv, Filip Dubsky (Cehia).

Astăzi, în concursul feminin vor lupta Iulia Leorda (48 kg) şi Natalia Budu (53 kg). Moldova este reprezentată în total de 16 sportivi la Campionatul Mondial de lupte libere, feminine şi greco-romane.

SURSA: IPN.MD