Internațional

Moldoveanul Sergiu Pogreban a devenit campion al Lituaniei

Duminică s-au disputat partidele etapei a 26-a din A Lyga lituaniană, în urma căreia Ekranas Panevezys, formaţia de club a atacantului moldovean, a devenit campioană, cu o etapă înainte de finalul turneului.

Pe teren propriu, Ekranas a jucat cu Şiauliai şi a repurtat victorie cu 2-1. Gazdele au deschis tabela prin Egidijus Varnas în minutul 22, iar peste o jumătate de oră, Deimantas Bicka a majorat avantajul de scor. Unica reuşită a celor din Şiauliai îl are ca autor pe Igors Kozlovs şi a fost consemnată în minutul 89.

Pogreban (32 de ani) nu a bifat în disputa cu Şiauliai, dar a sărbătorit împreună cu echipa sa cel de-al treilea titlu consecutiv câştigat. În actuala stagiune, moldoveanul a jucat 21 meciuri şi a marcat trei goluri.

În clasament, Ekranas, cu 63 de puncte şi un meci mai puţin discutat, este urmată de Zalgiris (55) şi Suduva (52).