Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 10:26
Abonamente

Actualitate 5 Octombrie 2020, ora 14:52

O stradă veche din Capitală riscă să fie distrusă din cauza unor lucrări de schimbare a apeductului

Marime Font

 

Încă o stradă veche din Capitală, cu caldarâm, construită la sfârşitul secolului XIX, riscă să fie distrusă. În prezent, pe strada Sfântul Ioan Botezătorul au loc lucrări de schimbare a apeductului. Oamenii care locuiesc în zonă se întreabă dacă dalele de granit vor fi reinstalate sau nu. Autorităţile dau asigurări că se va opta pentru păstrarea stilului arhitectural.

Locuitorii din zonă spun că strada ar trebui să rămână pavată, deşi nu cred că autorităţilor le va reuşi acest lucru.


"Eu am fost în România, de exemplu, şi acolo pun dalele la loc. Aşa ar trebuie, dar cine să facă acest lucru?"

"Asta este istorie, înţelegeţi? Eu merg pe acest drum şi îmi imaginez cine a trăit aici, cum a trăit. Drumul este unul foarte trainic, dacă va fi asfalt, ploia îl va spăla, pentru că drumul e în pantă."

"Îmi place foarte mult acest drum. Zi de zi merg pe aici în drum spre lucru şi primesc satisfacţie. Este unul dintre puţinele drumuri din Chişinău care au rămas aşa, cum au fost construite odată. În Europa, aceste drumuri se păstrează. Eu m-am întristat când, săptămâna trecută, am văzut acest dezastru. Sunt sigură că aici se va turna asfalt."

În timp ce unii ţin la istoria Capitalei, alţii vor s-o distrugă. Muncitorii au depozitat pe marginea drumului plăcile de granit pentru a fi refolosite, dar acestea au fost furate peste noapte. Într-o curte de pe strada Sfântul Ioan Botezătorul am văzut o grămadă de granit, iar nimeni nu ştie cum a ajuns acolo.

"Nu ştim, sincer vă spunem. Eu locuiesc de puţin timp aici. Drumul trebuie asfaltat. Acolo nu poţi merge, copiii cad, bătrânilor le este greu."

Autorităţile spun că vor păstra stilul arhitectural al străzii Sfântul Ioan Botezătorul. Însă acest lucru va fi destul de dificil, deoarece unele porţiuni au fost anterior asfaltate.

"Noi o să ne străduim să reabilităm cum a fost la momentul iniţial, chiar şi să înlocuim aceste porţiuni din asfalt cu pavaj, pentru că, într-adevăr, asta este istoria Chişinăului şi trebuie să menţinem ce avem", a spus consilierul primarului Capitalei, Tudor Gîrbu.

Potrivit directorului general al Agenţiei de Inspectare şi Restaurare a Monumentelor, tot centrul istoric al Chişinăului era cândva pavat cu granit. Însă, rând pe rând, străzile au fost acoperite cu asfalt.

"În perioada mandatului lui Carol Schmidt, în cele şase mandate, acest primar a reuşit să pună pavaj practic în tot centrul istoric al oraşului Chişinău. La strada 31 August 1989, când s-au executat lucrările la reţelele inginereşti, caldarâmul a ieşit la suprafaţă. Atunci când s-au schimbat reţelele de pe strada Sfatul Ţării, caldarâmul a ieşit la suprafaţă", a comunicat directorul Agenţiei de Inspectare şi Restaurare a Monumentelor, Ion Ștefăniță.

Lucrările de pe strada "Sfântul Ioan Botezătorul" se vor încheia la începutul lunii viitoare. Acestea fac parte dintr-un proiect finanţat de Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare şi Banca Europeană de Investiţii, în valoare de 24 de milioane de euro.
 
 publika.md/ 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iunie 2021, ora: 07:57

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

 Rusia e mereu cu ochii pe politica din Republica Moldova, joacă abil, susținând politicieni pe care îi adoptă și îi crește ca să împuște la momentul potrivit ca pușca lui Cehov. Kremlinul a crescut mulți politicieni, urmărește și se ocupă de recrutarea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)