Bună Dimineața

Olimpiada nici laie, nici bălaie

Nu e clar. Canoistul Serghei Tarnovschi ne-a făcut să răgușim de bucurie când a smuls victoria de la adversarul rus vâslind câteva milisecunde mai repede. Apoi a venit marea dezamăgire și bulversare după ce tânărul moldovean naturalizat a picat destul la dopaj. Situația rămâne în continuare incertă, Tarnovschi urmează să mai dea niște analize. Deocamdată Moldova are o medalie de bronz în cont, una singura, dar și aceasta ar putea să nu mai ajungă la Chișinău. Nu știm, a trișat Serghei Tarnovschi sau nu, dar sincer cred că în loc să iei un loc trei nesigur, mai bine rămâi pe patru, cinci. Bravo Zalina Marghieva, bravo Alexandru Șpac, bravo Serghei Cechir și restul sportivilor noștri care au reușit să ajungă la Olimpiadă. Ei merită laude pentru efortul lor, că nu au cedat și și-au depășit posibilitățile. Olimpiada sportivă a trecut, dar urmează altele. Elevii noștri reușesc să obțină medalii la competiții internaționale de matematică, chimie, fizică, informatică etc. Cunoștințele nu necesită stimulenți artificiali. Aici regula e simplă: dacă nu înveți, nu ai.

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmărește TIMPUL pe Google News și Telegram!


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *