CSI / Rusia

(RĂZBOI ÎN DONBAS / VIDEO) Patru soldați au fost uciși în urma atacului asupra a două nave maritime de pază. Armata s-a retras de la aeroportul din Lugansk în urma ciocnirilor cu rebelii pro-ruși

(UPDATE 16.10) Oficialități ale armatei ucrainene au anunțat că trupele guvernamentale s-au retras de la aeroportul din Lugansk în urma ciocnirilor cu rebelii pro-ruși. Purtătorul de cuvânt Andrii Lisenko a spus că militarii ucraineni au efectuat o „retragere organizată” de la aeroport în 1 septembrie în fața unui asalt intensificat a ceea ce el a numit „artileriști profesioniști din forțele armate ruse”.

(UPDATE 15.00) Asupra celor două nave maritime de pază s-a tras din artilerie, iar doi grăniceri încă nu au fost găsiți, scrie pravda.com.ua.

(UPDATE 14.30) În urma luptelor din ultimele zile din Donbas au fost capturați 680 de soldați ucraineni, dintre aceștia 80% au fost răpiți în apropiere de Ilovaisk.

(UPDATE 13.00) Din cauza alipirii Crimeei de către Rusia și a războiului din Donbas 230 de mii de persoane și-au părăsit casele, titrează pravda.com.ua.
(UPDATE 11.45) În spitalul din Mariupol au fost aduse patru cadavre ale soldaților uciși în urma atacului de duminică, 31 august, asupra a două nave de pază maritimă.
(UPDATE 10.28) După atacul de duminică, 31 august, asupra a două nave de pază maritimă, în spitalul din Mariupol au fost internați 7 grăniceri.
Două persoane s-au ales cu arsuri, ceilalți cu traumatisme. 

(UPDATE 10.24) Din direcția Rusiei au fost trase de trei ori focuri de armă. Presa ucraineană titrează că se duc lupte între teroriști și forțele de ordine ucrainene pentru controlul aurodromului din Lugansk.

Totodată continuă să fie atacate pozițiile militarilor ucraineni în apropiere de localitățile: Lenina, Pobeda, Lutughin, Berezin, Tonenikoe, Kirovsk, Enakiev, Donețk.

(Știre inițială) „În ultimele 24 de ore pierderile înregistrate de dușmani au fost: un GRAD, un tanc, o mașină de luptă, Kamaz și în jur de 100 de oameni” , a anunțat ATO.

Potrivit informațiilor, continuă să fie atacate pozițiile antiteroriste. În apropiere de localitatea „Vesela Gorda” au fost atacați militarii ucraineni.

 

sursa: inforesist.org

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *