Fotbal

Romnia ne-a invins la Tiraspol

Selectionata fotbalistica de juniori Under-19 a R. Moldova a disputat, la Tiraspol un meci amical cu reprezentativa Under-18 a Romaniei.

Apetitul de gol al componentilor ambelor formatii a fost sesizabil din primele minute ale partide. Deja in minutul doi, oaspetii din dreapta Prutului au reusit deschiderea tabelei, printr-un gol marcat de Alexandru Margina. Peste doar 11 minute, moldoveanul Vadim Rata reuseste golul egalarii. Pana la pauza insa, adversarii au mai punctat de doua ori, prin Florentin Matei (minutul 38) si Dorinel Balan (44).

La patru minute dupa pauza, Valeriu Ciuperca a incercat sa readuca echipa moldovenilor in joc, inscriind pentru 2-3, insa spre finalul meciului, George Brasoveanu a “ingropat” optimismul gazdelor, stabilind scorul final de 4-2, in favoarea Romaniei.

Maine, tot la complexul “Sheriff” din Tiraspol, va avea loc inca un meci intre aceste doua formatii.