Ultima oră

Sheriff şi Dacia în finală

„Lupii galbeni” au abordat relaxat partida din deplasare cu Olimpia, după un confortabil 4-2 în meciul tur de la Chişinău. Dacii au învins şi în a doua manşă (1-0), golul fiind marcat de Bulat.

În cealaltă semifinală, Sheriff a trecut la „mustaţă” de Iskra-Stal Râbniţa. În prima manşă, jucătorii din Râbniţa au reuşit un egal „alb” pe terenul campioanei, promiţând să fie mai productivi în atac, în disputa retur, de la Râbniţa. Golul gazdelor, marcat de Kilkevici, în minutul 43, a provocat fiesta printre suporterii locali, care visau la o primă prezenţă a favoriţilor în finala competiţiei. Visul însă le-a fost spulberat cu şapte minute până la final. Brazilianul Franca a înscris pentru „sheriffi” şi campioana obţine calificarea graţie golului marcat în deplasare.