Sport

Spicul a ratat calificarea în sferturile Cupei Moldovei

Molla şi Luca au marcat în primele 15 minute, dar eliminarea lui Cheltuială le-a dat calculele peste cap gazdelor. Paşcenco a transformat penaltyul din minutul 56, iar Popovici a egalat 9 minute mai târziu. La seria loviturilor de departajare, Academia, cu antrenorul Vlad Goian aflat la debut, s-a impus cu 5-3.

„Felicit echipa mea pentru felul cum a jucat şi s-a dăruit. Mergem mai departe în campionat, unde nu avem voie să ratăm promovarea în primul eşalon”, a declarat la conferinţa de presă tehnicianul lui Spicul, Constantin Arbănaş.

În alte trei partide din optimi s-au consemnat rezultatele: Intersport – Milsami 1-6, Zaria – Găgăuzia 3-0 şi Sheriff – Intersport-Aroma 8-1. Celelalte 4 meciuri se dispută miercuri, 28 octombrie.

Sursa: ipn.md