Tenismanul Radu Albot a cedat în semifinala turneului de la Liberec

El a fost întrecut în trei seturi (6-2, 2-6, 6-3) de slovacul Andrej Martin. Aceasta a fost a treia întîlnire dintre ei. Radu Albot învinseseră anterior în cele două partide disputate.

Radu Albot a evoluat şi la dublu la Liberec, alături de Adam Pavlasek. Perechea moldo-cehă a fost învinsă în sferturile de finală.

Radu Albot ocupă locul 99 în clasamentul ATP. El se pregăteşte de evoluţia la ultimul turneu de Mare Şlem al anului, US Open. La competiţia de la New York, tenismanul moldovean are şanse să joace direct pe tabloul principal la simplu. Acest lucru se va întîmpla dacă se vor retrage doi tenismeni. Turneul US Open se va desfășura în perioada 31 august – 13 septembrie.

Radu Albot este cel mai bun tenisman moldovean. El a cîștigat în cariera sa 16 turnee internaționale de simplu și 16 la dublu.

sursa: moldpres.md