Sport

Tenismanul Radu Albot a fost eliminat de la Australian Open

Moldoveanul a fost învins după aproximativ o oră și jumătate de jucătorul irlandez James Mc’Gee. Asta chiar dacă a avut un start foarte bun, 6-1, în favoarea sa după primul set. În următoarele două seturi a fost, însă, de nerecunoscut, cedînd cu 1-6, 2-6.

Tenismanul moldovean l-a învins în primul tur al calificărilor pe cehul Jan Merti în două seturi, 6-3, 7-6.

Radu Albot a urcat în 2015, în premieră, în Top-100 mondial la individual. Cea mai bună poziționare a sa în acest clasament a fost locul 85. Jucătorul moldovean a fost admis anul trecut, de asemenea, în premieră, pe tabloul principal al turneului de Mare Slam US Open, graţie rezultatelor bune înregistrate, fiind calificat în finalele de la patru turnee – Poznan, Calcutta, Moscova și Praga.

Radu Albot este cel mai bun tenisman moldovean din toate timpurile. El a cîștigat în cariera sa 16 turnee la individual și 15 la dublu. El este eliminat a treia oară în cariera sa în etapa secundă a calificărilor de la Australian Open.

Sursa: Moldpres