Fotbal

Tiki-taka al Barcelonei nu-l mai impresionează decât pe Gigi Becali. Pentru că după ce a pierdut titlul în Spania în faţa lui Real Madrid, trupa lui Jose Guardiola s-a văzut aseară eliminată şi din Liga Campionilor de Chelsea chiar pe Nou Camp. Plecând cu handicapul înfrângerii la limită de la Londra, spaniolii au egalat situaţia în minutul 35 prin Bousquets, iar lucrurile păreau să meargă perfect după eliminarea lui John Terry şi golul lui Iniesta din minutul 43. Numai că echipa lui Di Matteo şi-a jucat şansa până la capăt şi a redus din diferenţă în ultimul minut al primei reprize, 2-1, scor ce-i asigura calificarea.

După pauză, Barcelona a făcut ce ştie ea mai bine, a presat, a tot presat şi în cele din urmă a reuşit să scoată un 11 metri. Numai că eroul din atâtea ocazii al trupei blau-grana, Lionel Messi, a ratat lovitura de pedeapsă, tot el fiind autorul unei bare mai târziu. În minutul 90, Fernando Torres i-a aplicat lovitura de graţie Barcelonei, 2-2 şi Chelsea e din nou în finala Ligii după patru ani.