DIVERSE

(VIDEO)“Starurile negre” nu au eclipsat: Australia – Ghana

În celălalt meci al Grupei D, disputat ieri, Serbia a învins Germania, scor 1-0.

Australia, care a jucat aproape 70 de minute în inferioritate numerică după eliminarea lui Kewell, a obţinut primul punct în Africa de Sud şi păstrează şanse la calificarea în optimi, însă are nevoie de un miracol pentru a merge mai departe, trebuind să învingă Serbia în ultima rundă a meciurilor din grupe. Ghana are nevoie de un rezultat de egalitate în meciul cu Germania pentru a se califica în optimi.
Australia a deschis scorul în minutul 11, prin Holman, după o greşeală mare a portarului Kingson. Ghanezii au egalat în urma unei lovituri de la 11m, acordată pentru un henţ comis de Kewell pe linia porţii, prin Gyan, în minutul 24.
Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri formată de centralul Roberto Rosetti (Italia), asistenţii Paolo Calcagno şi Stefano Ayroldi (Italia), iar rezervă a fost Carlos Simion (Brazilia).

Potrivit site-ului FIFA, jucătorul meciului a fost declarat Asamoah Gyan (Ghana).

Sursa: prosport.ro