Fotbal

Zaria și Dacia au fost eliminate din Liga Europa

Zaria a învins, la stadionul ”Zimbru”, formația ungară Videoton cu scorul 2-0 prin golurile marcate de Mihaliov (9) și Ovseanicov (29), dar înfrîngerea suferită în meciul tur (0-3) nu i-a permis să se califice în etapa următoare a turneului. ”Mulțumesc jucătorilor și spectatorilor. Am marcat două goluri rapide, dar n-am reușit să-l înscriem pe al treilea. Totul s-a decis în meciul tur”, a declarat la conferința de presă de la finele întîlnirii antrenorul echipei Zaria Vlad Goian.

Dacia a cedat la Speia cu scorul 0-1 echipei Kapaz (Azerbaidjan). Reușita realizată în minutul 57 îi aparține lui Frederico.”Am făcut la Baku un meci bun (0-0). În prima repriză a returului am avut ocazii de a marca din poziții standard, dar le-am ratat. Am primit un gol stupid. În consecință, Kapaz a învins, s-a calificat în etapa următoare”, a spus la conferința de presă antrenorul ”dacilor”, Veaceslav Semionov.

În Liga Europa va evolua în continuare doar o singură echipă moldovenească, Zimbru Chișinău.