Actualitate
Meteorologii anunță cod galben de secetă pe teritoriul Republicii Moldova

Avetizarea intră în vigoare vineri, 1 iunie, și va fi valabilă pînă la 11 iunie.
În acest context, agenții economici și populația este îndemnată să consume rațional resursele de apă.
În funcţie de evoluţia şi intensitatea fenomenelor prognozate, Serviciul va actualiza prezentul mesaj prin avertizări hidrologice ulterioare.
De asemenea, amintim că pînă azi, 31 mai, este în vigoare atenționarea de cod galben de pericol excepțional de incendii.
Sursa: noi.md