Fotbal

Euro 2021 U21 | România U21-Olanda U21 1-1. Ciobanu, la un pas de o dublă istorică. După euro-gol, ocazie mare pe final

Tinerii tricolori au început foarte bine partida, cu aplomb, și au fost aproape de gol încă din minutul 4. Olimpiu Moruțan a luat o fază pe cont propriu după care a șutat spre poarta lui Scherpen, dar mingea a trecut puțin pe lângă.

Batavii au contracarat prin De Wit (8), numai că am avut șansă la lovitura de cap. Mingea a trecut pe lângă bară, pe un culoar foarte bun.

Moruțan a mai încercat o dată, a șutat, a fost blocat, după care Ciobanu a reluat peste poartă. Era minutul 10.

Două minute mai târziu, olandezii au tras la indigo faza din minutul 8, numai că în locul lui De Wit a fost Schuurs, care nu a mai ratat.

Euro 2021 U21 | România U21-Olanda U21 1-1 | Pașcanu și Andrei Ciobanu, marile ratări ale partidei
Bucuria celor din Țările de Jos nu a durat foarte mult, pentru că ai noștri au restabilit egalitatea prin Andrei Ciobanu, care a transformat magistral o lovitură liberă.

Până la pauză, olandezii au presat, așa cum au făcut toată repriza, dar ai noștri au rezistat.

În partea a doua, impulsionați de Adrian Mutu, tinerii noștri tricolori au jucat cu totul altceva.

Au avut inițiativă, posesie, au dominat și au avut cele mai mari ocazii. Elocventă este faza cu Pașcanu, care a plonjat superb, după o centrare a lui Ciobanu, dar Scherpen a respins peste poartă.

La chiar ultima fază, Andrei Ciobanu putea realiza o dublă istorică, dar Scherpen s-a opus miraculos.

România U21 a început cum trebuie acest Euro U21 și se pregătește de duelul cu Ungaria U21, învinsă la scor, 0-3, de Germania U21.

30 martie, 19:00: Germania U21 – România U21

Dacă meciurile din grupe se joacă la finalul acestei luni, fazele eliminatorii, unde se vor califica primele două clasate din cele patru grupe, sunt programate între 31 mai și 6 iunie.