Ultima oră

Europarlamentar: Nu România şi R. Moldova sunt o problemă, ci comerţul cu cetăţenia europeană

"Probabil e mai uşor să uiţi deciziile tragice ale istoriei recente şi să blamezi recuperarea unui drept pierdut, deşi alte ţări au procedat la fel. Nu România şi Moldova sunt o problema, ci comerţul cu cetăţenia europeană, pentru că el afectează grav una dintre cele mai importante valori ale Uniunii Europene" – a subliniat Renate Weber.

"Mă tot gândesc cum să le explic concetăţenilor mei români că în timp ce noi suntem ţinuţi în afară spaţiului Schengen, deşi îndeplinim criteriile de aderare, un cetăţean din afară Uniunii, dacă are bani, poată cumpără cetăţenia malteză, adică cetăţenia Europeană şi toate beneficiile care decurg din această? Nu ştiu cum să le explic, pentru că aşa ceva este inacceptabil.", a mai afirmat purtătoarea de cuvânt a grupului ALDE în materie de libertăţi civile, justiţie şi afaceri interne.

După cum precizează Renate Weber pe blogul personal, problema "Cetăţeniei UE de vânzare" a fost discutată miercuri seară în plenul Parlamentului European, plecând de la cazul Maltei, care a decis la finalul anului trecut să acorde cetăţenie oricărei persoane dintr-o ţară-terţă, contra sumei de 650.000 euro, fără obligaţia rezidenţei, a unei investiţii sau a demonstrării unei legături cu ţară respectivă.

sursa: ziuanews.ro

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *