ROMÂNIA

CM de Snooker: O’Sullivan se califică în sferturile de finală de le Crucible, Ding il urmeaza

Sesiunea de luni seara a inceput de la scorul de 9-7 pentru O’Sullivan, care apoi a condus cu 12-8. Murphy a inceput sa joace totul sau nimic, a reusit niste lovituri excelente pe fondul si al unor lovituri mai slabe (dar nu gresite) ale adversarului, apropiindu-se la 12-10.

In frameul urmator, Murphy era in control, insa a aratat ca este si el om gresind o bila usoara. O’Sullivan a intrat la masa si nu a mai gresit, trebuind sa introduca toate bilele pentru victoria cu 13-10.

El il va intalni in sferturile de finala pe John Higgins.

Un alt sfert de finala decis luni seara este Ding – Selby. Daca Murphy nu a reusit o revenire cu O’Sullivan, seara a fost salvata de Ding. Acesta a fost protagonistul unei partide castigate pe muchie de cutit, cu mare dramatism. El -a invins in frameul decisiv pe Bingham, desi acesta din urma condusese cu 12-9. Ding a revenit si a egalat la 12, iar in frameul decisiv a reusit niste lovituri excelente, obtinand prima sa calificare in sferturile de finala ale unui campion mondial.