Meciuri cu rezultate scontate în toate grupele europene

Ucraina a trecut mult mai ușor decât o arată scorul de reprezentativa Moldovei. Iarmolenko și Kahceridi au parafat victoria de la Odesa care a mai dat o gură de oxigen ucrainenilor în cursa pentru un loc la baraj. Suvorov a fost cel care a redus din handicapul tricolorilor, la numai un minut după ce a fost introdus pe teren, cu un șut de la 25 de metri.

Olanda și Germania, deja calificate

Cel mai important meci al serii s-a jucat în Franţa, acolo unde Spania a obţinut o victorie la limită, scor 1-0 (singurul gol al partidei a fost marcat de Pedro, în minutul 58) şi, având în vedere ţintarul grupei, a făcut un pas mare spre calificarea directă la mondialul brazilian.
Echipa naţională a Turciei a terminat la egalitate, marţi, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu reprezentativa Ungariei, într-un meci disputat la Istanbul, în grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, din care face parte şi România. Turcii au deschis scorul prin Burak Yilmaz, în minutul 63, ungurii reuşind egalarea prin Bode, în minutul 71. Altfel, în grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, Estonia a învins Andorra, scor 2-0.

De menţionat şi victoria chinuită obţinută de Italia în Malta – prin dubla lui Balotelli -, la capătul unui meci în care Buffon a fost printre cei mai buni de pe teren, apărând inclusiv un penalty.

Rezultate înregistrate în partidele disputate marţi în preliminariile europene pentru Cupa Mondială din 2014:

Grupa A

Serbia – Scoţia 2-0. A marcat: Djuricici ’60, ’65
Ţara Galilor – Croaţia 1-2. Au marcat: Bale ’21 (penalty) / Lovren ’77, Eduardo ’87
Belgia – Macedonia 1-0. A marcat: Hazard ’62

Grupa B

Armenia – Cehia 0-3. Au marcat: Vydra ’47, ’81, Kolar ’90+4
Danemarca – Bulgaria 1-1. Au marcat: Agger ’63 (penalty) / Manolev ’51
Malta – Italia 0-2. A marcat: Balotelli ‘8 (penalty), ’45

Grupa C

Irlanda – Austria 2-2. Au marcat: Walters ’25 (penalty), ’45+1 / Harnik ’11, Alaba ’90+2
Germania – Kazahstan 4-1. Au marcat: Reus ’23, ’90, Gotze ’27, Gundogan ’31 / Schmidtgal ’46

Grupa D

Estonia – Andorra 2-0. Au marcat: Henri Anier ’45+1, Lindpere ’61
Turcia – Ungaria 1-1. Au marcat: Burak Yilmaz ’63 / Bode ’71
Olanda – România 4-0. Au marcat: Van der Vaart ’12, Van Persie ’56, ’65 (penalty), Lens ’90

Grupa F

Azerbaidjan – Portugalia 0-2. Au marcat: Bruno Alves ’63, Hugo Almeida ’79
Irlanda de Nord – Israel 0-2. Au marcat: Refaelov ’78, Ben Basat ’85

Grupa H

Ucraina – Moldova 2-1. Au marcat: Iarmolenko ’61, Khacheridi ’70 / Suvorov ’80
Polonia – San Marino 5-0. Au marcat: Lewandowski ’21, ’50 (ambele din penalty), Piszczek ’28, Teodorczyk ’61, Kosecki ’90+2
Muntenegru – Anglia 1-1. Au marcat: Damjanovici ’76 / Rooney ‘6