Timpul Local

Tineri, beţi şi infractori! Şi-au omorât victimele în bătăi

Omorâtă în bătăi pentru că a refuzat să le dea bani

O bătrână din Străşeni a fost jefuită şi omorâtă în bătăi de doi tineri. Potrivit procurorilor, bărbaţii, în vârstă de 25 şi 27 de ani, au bătut femeia şi i-au cerut bani. Pentru că i-a refuzat, bătrâna a fost bătută până a rămas nemişcată. Tinerii au sustras ulterior bunuri în valoare de peste 12 mii lei şi au dat foc casei pentru a ascunde urmele infracţiunii. Ei au fost au fost condamnaţi la 25 şi, respectiv, 21 ani închisoare.

A cimentat cadavrul

Un bărbat din Glodeni a fost condamnat tot pentru omor la 20 ani închisoare. Potrivit Procuraturii din Glodeni, inculpatul, în vârstă de 42 ani, ajuta victima la treburi casnice. După ce au servit împreună alcool, ei s-au bătut până unul din ei a decedat. Trei zile mai târziu, inculpatul a cimentat cadavrul victimei într-un coteţ din gospodărie cu scopul de a ascunde urmele crimei.

Şi-a omorât tatăl vitreg

Şi un tânăr din raionul Cahul va face 18 ani de puşcărie pentru că şi-a omorât tatăl vitreg. După ce a consumat alcool, fiul, în vârstă de 24 de ani, şi-a lovit tatăl cu mâinile şi picioarele, iar apoi i-a aplicat câteva lovituri cu un topor. Martorii crimei au fost doi fraţi minori ai inculpatului.

Ceartă între amici soldată cu deces

Într-un alt caz, care a avut loc în raionul Floreşti, cearta dintre doi amici s-a soldat cu moartea unuia dintre ei. Amicii erau în ospeţie la mătuşa inculpatului, iar după ce au servit alcool între ei s-a iscat o ceartă. Cei doi au ieşit din gospodărie pentru a clarifica lucrurile. Unul dintre prieteni l-a luat la bătaie pe celălalt, iar apoi l-a lovit cu o coadă de sapă până ultimul a decedat. În baza art. 145 alin. (1) Cod penal, infractorul în vârstă de 24 de ani, a fost condamnat la 8 ani şi 6 luni închisoare.

Sentinţele sunt cu drept de atac conform prevederilor legale. 

Timpul.md

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *