Străzile Mihai Viteazul şi Petricani vor fi lărgite
Primarului capitalei, Dorin Chirtoacă, a efectuat, sâmbătă, o vizită de inspecţie pe cele două străzi care se află în reparaţie, transmite Info-Prim Neo.
Potrivit unui comunicat de presă de la Primărie, edilul, a fost informat despre etapele pe care le-a îndeplinit antreprenorul „Genesis” SRL, dar şi despre volumul de lucrări care urmează a fi executat în perioada următoare. Pentru a reuşi finalizarea în termen a lucrărilor, care este prevăzută până la finele lunii septembrie, la executarea lor sunt antrenate şi întreprinderile municipale Regia „Exdrupo” şi SA „Edilitate”.
Primarul a inspectat şi strada Vadul lui Vodă, unde deja se derulează lucrări de lărgire a carosabilului pentru a putea absorbi un flux mai mare de maşini. Strada va avea trotuar doar pe o singură parte cu acces pentru pietoni, biciclişti, persoane cu handicap, inclusiv parcări pentru automobile. Lucrările de reparaţie sunt efectuate de către SA „Edilitate” şi vor dura până la sfârşitul anului.
În context Dorin Chirtoacă a declarat că lucrările vor fi executate conform standardelor şi proiectului de execuţie, menţionând că cel mai important lucru rămâne a fi calitatea lucrărilor de reparaţie.
Conform Programului de reabilitare capitală a străzilor din Chişinău, până la sfârşitul anului urmează a fi reabilitate integral străzile Mihai Viteazul, Petricani, Vadul lui Vodă, Grigore Vieru. Alte 5 porţiunii de drum, str. Tudor Strişcă, bd, Dacia (intersecţia cu str. Grădina Botanică), intersecţia străzilor Ismail – Varniţa – Calea Basarabiei şi Calea Moşilor şi intersecţia străzilor Burebista – Munceşti, începute în 2011, vor fi reparate până la finele anului curent. Primăria Chişinău a contractat pentru reparaţia străzilor un credit în valoare de 162 milioane lei, din care până în prezent au fost valorificate 50 de milioane.
Info-prim.md