Politică

Maia Sandu a discutat cu președintele Comitetului Militar al NATO despre aprofundarea cooperării în domeniul apărării și securității cibernetice

Președintele Maia Sandu s-a întâlnit cu președintele Comitetului Militar al NATO, amiralul Giuseppe Cavo Dragone. În cadrul întrevederii, șeful statului a exprimat recunoștința față de sprijinul concret oferit de NATO în domeniul securității cibernetice și a reafirmat că R. Moldova este capabilă să răspundă provocărilor pentru protejarea cetățenilor și contribuie la stabilitatea întregii regiuni.

Totodată, Maia Sandu a subliniat că, într-un context regional și global plin de riscuri, este important ca R. Moldova să-și întărească apărarea și să păstreze relații bune cu alți parteneri, pentru siguranta cetătenilor.

La rândul său, oficialul NATO a apreciat contribuția Republicii Moldova la securitatea regională, atât prin rolul său de vecin stabil, democratic și prietenos Ucrainei, cât și prin participarea militarilor moldoveni în misiuni internaționale de menținere a păcii, precum cea din Kosovo.

Republica Moldova continuă să colaboreze cu NATO, respectând neutralitatea constituțională, în beneficiul direct al cetățenilor săi și al securității europene.

Ieri, amiralul Giuseppe Cavo Dragone s-a întilnit cu ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, și comandantul Armatei Naționale, generalul Vitalie Micov.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *