CSI / Rusia

(INFOGRAFIC / KIEV) Ucraina în prag de război, militarii din Crimeea recunosc că sunt la limită… Unul dintre cei mai bogați oameni din Ucraina, Dmitrii Firtaș, a fost arestat în Austria

(22:55) O persoană a decedat la Donețk în urma confruntărilor dintre grupările pro-ruse și susținătorii euromaidanului.

(

21:22) Forțe militare impresionate se află la hotarul ruso-ucrainean dar și în Belarus. Rusia: până la 80 000 de militari, 270 de tankuri, 1980 de TAB-uri, lansatoare de rachete – 18, piese de artilerie – 340, tehnică anti-aeriană –  40, anti-helicoptere – 90, nave – 25.

Comandantul unei unităţi militare ucrainene din Crimeea, încercuită de ruşi, cere ordine precise de la Kiev, ameninţând că în caz contrar va deschide focul… 

Comandantul unei unităţi militare ucrainene din Belbek, în Crimeea, încercuit de forţele ruseşti, a cerut joi superiorilor ierarhici din Kiev ordine precise, ameninţând că în caz contrar va deschide focul, scrie AFP.

"Pentru a evita confruntări armate, va cer să-mi spuneţi cât mai curând posibil ce trebuie să facă comandanţii în cazul unei ameninţări asupra vieţii efectivelor şi membrilor familiilor lor", a declarat Iuli Manchur, într-un mesaj video difuzat de televiziunea ucraineană.

"Dacă dvs nu luaţi decizii, vom acţiona în conformitate cu statutul forţelor armate ucrainene, mergând până la deschiderea focului", a avertizat el.

"Ne dăm seama că nu putem să rezistăm mult timp trupelor ruseşti superioare numeric, mai bine inarmante şi mai bine antrenate, dar suntem pregătiţi să ne îndeplinim datoria până la capăt", a spus el, subliniind că "ultimatumurile ruşilor devin din ce în ce mai dure".

Ministrul interimar al Apărării, Igor Teniuh, a discutat telefonic cu Iuli Manchur, pentru a-l asigura că au fost adoptate "măsuri urgenţe" pentru a sprijini militarii din Crimeea, a precizat ministerul, într-un comunicat, fără a preciza natură acestor ameninţări.

Acest colonel a fost protagonist în evenimentele din 4 martie, când zeci de militari ucraineni neînarmaţi, dispuşi în coloana şi purtând un steag al Ucrainei şi un steag roşu, i-au înfruntat pe militarii ruşi care ocupau baza aeriană Belbek, de lângă Sevastopol.

Pe de altă parte, Ucraina a acuzat forţele ruseşti din Crimeea că au tras asupra unui avion de recunoaştere, joi, în apropierea istmului care uneşte peninsula de Ucraina.

Într-o declaraţie în care se afirmă că este al doilea incident de acest gen în cinci zile, serviciul grănicerilor afirmă că avionul efectua o misiune de patrulare când s-a tras asupra lui dintr-un post rusesc în apropiere de Armyansk.

Nu au fost oferite detalii suplimentare despre eventuale pagube produse avionului, despre care se precizează că era neînarmat.

Rusia a negat că trupele sale sunt implicate în operaţiuni în Crimeea. Un referendum asupra alipirii de Rusia este programat duminică.

(UPDATE 16.28) Ministerul austriac de Interne confirmă arestarea unuia dintre cei mai bogați oameni ai Ucrainei. Ria Novosti scrie că Alexandr Turcinov este un magnat al gazului.

(UPDATE 16.20) Ministerul rus al apărării a anunţat că a început manevre în districtul militar de sud, în apropiere de Ucraina. Participă circa 8.500 de militari, iar manevrele vor avea loc noaptea.

(UPDATE 15.12) Cetăţenii ruşi care locuiesc în regiunea transnistreană nu sunt lăsaţi de grăniceri ucraineni să intre pe teritoriul statului vecin. Informaţia a fost publicată ieri pe site-ul aşa zisului minister de Externe din stânga Nistrului.

Astfel, mai mulţi cetăţeni ruşi, cu vârste cuprinse între 17 şi 65 de ani, au făcut drum întors de la frontieră fără să primească o explicaţie în acest sens, titrează publika.md. Liderii de la Tiraspol au solicitat ambasadorului Federaţiei Ruse în Moldova Farit Muhametşin să clarifice situaţia creată cu ambasadorul Ucrainei din Moldova, în cadrul unei întrevederi. Diplomatul ucrainean a refuzat însă să participe la discuţii.

(UPDATE 14.38) Unul dintre cei mai bogați oameni din Ucraina, Dmitrii Firtaș, ar fi arestat în Austria, scrie presa austriacă citată de BBC. Portalul "Pravda" titrează că această informație nu ar fi veridică.

(UPDATE 14.25) A patra navă, dintre cele amplasate în port pentru a bloca accesul navelor ucrainene, a fost scufundată.

(UPDATE 14.15) Mai multe bancomate ale băncilor ucrainești sunt defecte, scrie presa din țară, care menționează că acestea au fost blocate.

(UPDATE 14.04) Președintele interimar al Ucrainei, Alexandr Turcinov și premierul ucrainean, Arsenii Iațeniuk, ar putea fi declarați persoane non-grata în Crimeea. Anunțul a fost făcut de către speakerul Parlamentului din Crimeea, Vladimir Konstantinov.

„Iațeniuk și Turcinov au murit pentru Crimeea după moartea oamenilor noștri, a ofițerilor din cadrul Berkut. Ei nu vor fi lăsați să intre în Crimeea”, a decarat Constantivov, citat de jurnal.md.

Politicianul a mai spus că va fi întocmită o listă cu personalitățile care nu au voie în viitorul apropiat să intre pe teritoriul Crimeii. „Vor fi incluși pe listă cei care au legătură cu bătaia de joc față de poliție și Berkut și cei care promovează lozincile naziste”, a declarat Vladimir Konstantinov.

(UPDATE 12.00) Rada ucraineană a votat fondarea Gărzii Naționale. Garda Națională este o formațiune militară a funcțiilor ucrainene de aplicare a legii incluse în MAI și este proiectată pentru a efectua sarcinile de proteja viața și interesele cetățenilor, societății și a statului, precum și pentru a asigura siguranța publică și de protecție a frontierei de stat, combaterea terorismului, activități ilegale organizațiile teroriste paramilitare, organizații criminale organizate.

Din Garda Naţională ar putea să facă parte până la 60.000 de persoane, în contextul în care noua putere ucraineană se teme de pătrunderea armatei ruse pe teritoriul de est al ţării, relatează Mediafax.

Proiectul de lege a fost aprobat de către toţi cei 262 de parlamentari prezenţi şi nu a existat niciun vot împotrivă.

Autorităţile ucrainene au anunţat că acest corp, plasat în subordinea Ministerului de Interne, va fi alcătuit cu prioritate din voluntari provenind din "grupuri de autoapărare" care s-au format în Piaţa Independenţei (Maidan), un simbol al opoziţiei faţă de fostul regim al lui Viktor Ianukovici. Corpul va fi însărcinat cu asigurarea securităţii interne, cea a frontierelor şi cu lupta împotriva terorismului.

(Știre inițială) Ucraina a decis în noiembrie, suspendarea discuţiilor preparatorii în vederea semnării acordului de asociere cu Uniunea Europeană, propunând în schimb crearea unei comisii tripartite Ucraina/Rusia/UE pe tema comerţului, informează Mediafax.

"Acordul de la Vilnius nu va fi semnat. (…) Misiunea noastră s-a încheiat", a declarat fostul preşedinte polonez, aflat în misiune la Kiev alături de fostul preşedinte al Parlamentului European Pat Cox.

Uniunea Europeană a exprimat "dezamăgire" în legătură cu decizia Ucrainei de a renunţa la acordul de asociere, reiterând convingerea că "viitorul" acestei ţări constă într-o "relaţie puternică cu UE".

sursa: timpul.md

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *