Actualitate

Medalie de bronz pentru R. Moldova la Campionatele Europene de Taekwondo. Ce sportiv a urcat pe podium

Sportivul nostru a intrat în concurs direct din faza optimilor de finală datorită locului 5 pe care se afla în clasamentul european. El a învins succesiv adversari din Serbia și Belarus, iar apoi a pierdut partida din semifinale în fața unui sportive spaniol.

"Sunt mulțumit, dar aș dori ca și cu 4 ani în urmă să ajung în finală și să iau "aurul". Am fost foarte aproape. La scor egal în semifinală câștigătorul a fost decis de sistemul de arbitraj. Asta este ca o loterie", a spus prin telefon Stepanov Dimitrov, luptător de taekwondo.

Fratele său geamăn, Vadim Dimitrov, s-a clasat pe locul 9 în categoria de greutate de până la 54 de kilograme. Un alt sportiv moldovean, Serghei Uscov, a terminat concursul de locul 5 în categoria de greutate de până la 58 de kilograme.

La Europenele de la Kazan au participat peste 360 de luptători din 47 de țări.

Sursa: publika.md