PAS cere și primește bani cu nemiluita de la România și UE, dar vrea să mai finanțeze încă un post tv în limba rusă, Moldova 3. Oare cunoașterea limbii române nu este o obligație pentru toți cetățenii celui de al doilea stat românesc?

După Moldova 1 și 2, în Rep. Moldova va apărea Moldova 3 în limba rusă.
În timp ce Republica Moldova continuă să beneficieze de sprijin financiar masiv din partea României și UE, guvernarea PAS vrea să aloce resurse pentru lansarea unui nou post public de televiziune în limba rusă, Moldova 3. Anunțul a fost făcut de deputatul Eugeniu Sinchevici, care a explicat că proiectul de lege va permite canalului național să emită în limba rusă pentru a combate „dezinformarea” din surse externe.
Un nou post de televiziune public în limba rusă ar urma să apară în Republica Moldova, conform unui anunț făcut de doi deputați ai partidului de guvernământ. Moldova 3, spune Eugeniu Sinchevici, deputat PAS, care susține că urmează să înregistreze o inițiativă legislativă în acest sens. Parlamentarii s-au inspirat din experiența Estoniei și Ucrainei, au recunoscut aceștia într-o conferință de presă.
„Astăzi înregistrăm un proiect de lege conform căruia televiziunea națională va emite și în limba rusă, pe un canal destinat vorbitorilor de limbă rusă. Împreună cu colega mea, Natalia Davidovici, vom înregistra un proiect de lege care va permite canalului național să emită în limba unei minorități. Adevărat, în Moldova nu lipsește comunicarea în limba rusă. Dimpotrivă, este foarte multă, doar că, din păcate, deseori vine din surse neoficiale și din surse obscure, care manipulează și mint oamenii. Multe surse de informare în rusă au o agendă clară de subminare a statului Republica Moldova, de a dăuna în fapt societății noastre. Multe din ele sunt controlate și au agenda unui stat agresor, care au conținuturi lipsite de respect pentru poporul nostru. Cetățenii Republicii Moldova, indiferent de ce limbă vorbesc, trebuie să cunoască și să fie la curent cu politicele statului. Ei trebuie să fie la curent cu ce se întâmplă. La moment, din păcate, mulți din ei sunt nevoiți să urmărească canalele care tot ce fac este doar să răspândească falsuri și minciuni”.
În aceeași conferință, deputatul a spus clar – Moldova 1 urmează să elaboreze un concept atractiv, astfel încât vorbitorii de limbă rusă să renunțe la canalele controlate de aliații Rusiei.
Jurnalistul Ion Terguță a scris pe pagina sa de facebook referitor la acest subiect: ”La o minoritate de 4%, cu un fundal de 85-90% din spațiul audiovizual dominat de posturi ruse și cu spații extrem de generoase acordate vorbitorilor de rusă de către posturile TV și radio moldovenești, să mai plătești încă un post public în limba rusă – trebuie să fii plecat de-acasă ca să ai asemenea idei.
Ce tribut plătiți? Doar frica vă impune asta sau aveți și alte obligații?
Cum să vă lăsați manipulați în asemenea hal? De ce nu mergeți pe ideea sterilizării spațiului audiovizual, să-l transformați mai întâi într-unul de limbă română și abia apoi să veniți cu asemenea idei trăsnite?
Oare cunoașterea limbii române nu este o obligație pentru toți cetățenii? Faptul că nu știți cum să procedați nu înseamnă că trebuie să creați probleme acolo unde deja există destule. Gândiți-vă că, după voi, cineva va trebui să rânească ceea ce lăsați în urmă.
PS: Cucoană! Nu tre să faci nici o tentativă. Las-o așa.”
Această atitudine duplicitară ridică suspiciuni că partidul aflat la guvernare nu doar că cedează presiunilor venite dinspre Moscova, dar chiar acționează în favoarea intereselor rusești, sub pretextul unei politici „pro-europene”. România și UE investesc constant în Republica Moldova, sprijinind educația, infrastructura și energia, însă guvernarea de la Chișinău pare că direcționează resursele spre întărirea influenței rusești.
PAS se dovedește încă o dată a fi un partid care mimează integrarea europeană, dar care în realitate menține și chiar amplifică dependența informațională a Republicii Moldova față de Rusia. Astfel, devine tot mai clar că PAS nu reprezintă un garant al valorilor europene, ci un jucător care, voit sau nu, servește intereselor străine de cele ale propriului electorat.