Actualitate

Polonia este criticată că a anulat recentele candidaturi la funcția de judecător a Tribunalului Constituțional

Adoptată joi seara, legislația survine la sfârșitul unei săptămâni pline de evenimente politice în care partidul de guvernământ „Lege și Justiție” și președintele Poloniei, Andrzej Duda, au luat măsuri decisive cu scopul de a-și consolida propria lor putere și de a slăbi rivalii politici din partidul liberal
”Platforma Civică”, care în ultimii opt ani au guvernat Polonia.

"De astăzi, Polonia nu mai este o democrație care respectă legea", a declarat Andrzej Zoll, fostul Președinte al Tribunalului Constituțional, care a protestat împotriva acțiunilor la adresa înaltei instanțe.

După ce în ziua de luni, a investit guvernul prim-ministrului Beata Szydlo, Andrzej Duda l-a grațiat pe Mariusz Kaminski, ministrul ce fusese condamnat pentru abuz de putere, înainte ca instanța să se pronunțe asupra recursului înaintat împotriva acestuia.

După acest caz, staff-ul lui Duda a emis un raport în care se spune că o parte din mobilier și obiectele de artă au dispărut din clădirile prezidențiale sub conducerea președintelui anterior. De asemenea, în raport sunt enumerate și majorări de ultim minut a salariilor și alte bonusuri acordate echipei politice anterioare, precum și cazuri listate în raport ca fiind "cheltuieli nejustificate".

Un consilier apropiat al președintelui anterior, Jacek Michalowski, a declarat că o parte din mobilier a fost mutată în diverse clădiri guvernamentale, iar articolele aflate în stare proastă au fost distruse, fapt notat ce este notat, după cum spune acesta, în documentele necesare.

Între timp, guvernul Szydlo a ordonat arestarea lui Jan Bury, fost parlamentar și susținător al guvernării precedente, acuzat de acte de corupție.

De asemenea, Szydlo a întreprins măsuri rapide pentru a accepta demisia a patru șefi de servicii secrete numiți de guvernul precedent. Modificările operate în fruntea serviciilor secrete sunt un fapt obișnuit atunci când vine vorba de schimbarea puterii, însă criticii lui Szydlo au declarat că, în
contextul provocărilor de securitate survenite în urma atacurilor de la Paris de săptămâna trecută, modificările în cauză au fost pripite.

Însă cea mai mare controversă se referă la legislația care afectează Tribunalul Constituțional, format din 15 membri, care se expune asupra constituționalității legilor. Cu o majoritate absolută deținută de partidul „Lege și Justiție”, Parlamentul a aprobat un amendament prin care se anulează numirea în funcție a cinci judecători de către guvernul precedent și se permite propunerea și numirea în funcție a altora.

Liderul partidului „Lege și Justiție”, Jaroslaw Kaczynski, a declarat că guvernul precedent ar fi transformat Tribunalul într-o "instituție condusă partinic".

"Dorim această schimbare în interesul majorității polonezilor", a adăugat acesta. Pe de altă parte, Ryszard Petru, liderul unui mic partid de centru aflat în opoziție, a declarat că noua lege este neconstituțională și el va veni cu o sesizare în acest sens în fața aceluiași tribunal.

Ryszard Petru a mai declarat că guvernul precedent a provocat această situație, nominalizând candidaturile a doi judecători cu două luni înainte de expirarea mandatului judecătorilor ce urmează a fi înlocuiți, aceștia urmând să-și finiseze mandatul în luna decembrie (Zbigniew Cieślak și Maria
Gintowt-Jankowicz). Aceste numiri în funcție au fost operate cu două săptămâni înainte de alegerile din octombrie, care au fost pierdute de partidul ”Platforma Civică” aflat, până în acel moment, la guvernare.

Comisarul Consiliului Europei pentru Drepturile Omului, Nils Muiznieks, a scris în Twitter că "amendamentele care urmează să modifice componența Tribunalului Constituțional și în prezent sunt în grabă trecute prin Parlament Poloniei, submină statul de drept și trebuie să fie retrase".

P.S. Trei dintre judecători (Maria Gintowt-Jankowicz, Wojciech Hermeliński și Marek Kotlinowski) și-au finisat mandatul în luna noiembrie, iar candidaturile propuse de vechea guvernare nu au fost confirmate de Președintele țării, acesta declarând că „noii judecători ar trebui să fie nominalizați după alegerile parlamentare”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *