Actualitate

Sa invatam a cunoaste prioritatile

Colaborand cu primariile la realizarea diferitelor proiecte de dezvoltare a infrastructurii comunelor (drumuri, apeducte, retele de gaze), am ajuns la concluzia ca ar fi oportuna crearea in RM a unui Centru consultativ pentru accesarea granturilor nerambursabile europene. Ideea mi-a reusit in colaborare cu Compania belgiana Project-Europa Est, o companie de consultanta ce isi desfasoara activitatea atat la Bruxelles, cat si la Bucuresti in domenii vizand politicile si afacerile europene.

Centrul consultativ Project-Europa RM (CC RM) are ca scop sprijinirea, consilierea si asistenta pe parcursul implementarii proiectelor, consultanta pe toata perioada derularii proiectelor. Astfel, dorim sa-i ajutam pe beneficiari sa constientizeze ca proiectele finantate din fonduri nerambursabile trebuie derulate cu respectarea stricta a procedurilor impuse de finantator.
CC RM va poate acorda asistenta juridica financiara la derularea achizitiilor, la implicarea resurselor umane. Delegarea integrala a managementului de proiect catre companie va face ca echipa noastra de experti sa urmareasca conformitatea proiectului cu procedurile europene si metodologia specifica.

Pentru ca proiectele depuse spre finantare nerambursabila sa poata accesa sprijin financiar din partea UE si din alte surse, ii ajutam pe beneficiarii nostri prin elaborarea diagnozei personalizate de finantare accesibila proiectului, realizarea si obtinerea anexelor inerente cererii de finantare: studiul de fezabilitate, planul de afaceri, studiul de piata, marketing, analiza economico-financiara, analiza de risc, analiza de cost beneficiar, proiectul tehnic detaliat de executare.

Evident, este dificil sa elaborezi un proiect de finantare atunci cand nu cunosti cele mai simple rigori si conditii. Deseori, din cauza acestei necunoasteri, proiectele pentru granturi europene nerambursabile sunt respinse. Iata de ce CC Project-Europa RM ii initiaza pe oamenii de afaceri, micii intreprinzatori, reprezentantii administratiei publice locale si pe cetatenii simpli cum sa perfecteze cererile de finantare si cum sa depuna dosarele de finantare la autoritatile europene.

Consultanta noastra pe perioada de selectare a proiectelor si serviciile personalizate, acordate in functie de profilul clientului, inlesneste atingerea de catre beneficiari a obiectivelor propuse. Echipa noastra poseda experienta necesara pentru elaborarea proiectelor care sa obtina finantare din surse destinate pentru: investitii in capacitatea de productie a intreprinderilor mici si mijlocii din mediul rural; turism, agroturism; procesarea deseurilor si protectia solurilor; protectia mediului si dezvoltarea infrastructurii mediului; energie regenerabila si eficienta energetica; dezvoltarea serviciilor sociale; fonduri de dezvoltare rurala; dezvoltarea infrastructurii satelor; procesarea produselor agricole; dezvoltarea firmelor agricole si zootehnice (firme piscicole).

Contactati echipa noastra si veti primi o consultanta gratis pentru a afla care sunt posibilitatile de a finanta prin fondurile nerambursabile domeniul in care doriti sa initiati o afacere. Telefoane de contact: 068094222, 022446433. CC RM va va transmite fisa de suport finantari. Dupa incheierea contractului cu dvs. pentru prestarea de servicii, vom initia procedura de accesare a fondurilor europene. Va vom prezenta regulile si conditiile cu sanse mari de succes.

La moment, Project-Europa lucreaza cu cinci finantatori ai fondurilor nerambursabile. In colaborare cu II „Marandici” am finalizat si am depus cereri de finantare in cadrul proiectului transfrontalier Romania-Ucraina-Moldova pentru alimentarea cu apa potabila a satului Leuseni, Hancesti. Proiectul este estimat la doua mln. euro. In luna decembrie convocam o conferinta pe tema „Finantari nerambursabile pentru R. Moldova” la care vom dezbate aspecte practice de organizare a proiectelor si idei de proiecte in diferite domenii. Europa este gata sa ne ajute. Urmeaza sa insusim cum sa beneficiem corect de acest ajutor.

Dumitru Cretu,
manager general CC Project-Europa RM

 

 

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmărește TIMPUL pe Google News și Telegram!


Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *